$
כלכלה ומדיניות

רפורמת הפנסיה תשפיע מ־2037, צרפת כבר מושבתת

ראשי איגודי העובדים בצרפת איימו כי ימשיכו להשבית את המדינה עד חג המולד, כמחאה על הרפורמה המתוכננת במערך הפנסיוני. קמעונאים מדווחים על צניחה דו־ספרתית במכירות, דווקא בעונת הכריסמס הבוערת

תמר טוניק 07:3612.12.19

ראש ממשלת צרפת אדוארד פיליפ הציג אתמול (ד') תוכנית לרפורמה במערך הפנסיות הצרפתי, זאת ברקע השבתה כמעט כוללת של התחבורה הציבורית והתנגדות חריפה מצד איגודי העובדים, שהוציאו השבוע מעל מיליון צרפתים לרחובות.

 

 

 

"אנחנו מציעים ברית חדשה בין הדורות", אמר פיליפ, בציינו כי הגיעה העת להקים מערך פנסיה אחיד, במקום המערכת הקיימת שבה פועלות 42 תוכניות שונות. "אנחנו רוצים מערכת שתהיה אחידה עבור כל הצרפתים", הכריז. בין השאר, הרפורמה תכלול פנסיה חודשית מינימלית בגובה 1,000 יורו ובונוסים עבור מי שיפרשו בגיל 64, שנתיים אחרי גיל הפרישה הרשמי. הרפורמה תחול על מי שייכנסו לשוק התעסוקה אחרי 2022 ולמעשה תתחיל להשפיע על העובדים רק ב־2037.

 

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון נשיא צרפת עמנואל מקרון צילום: בלומברג

 

לקראת הודעתו של פיליפ קראו האיגודים לקיומם של שני ימי השבתה נוספים, מחר וביום שלישי הבא, וחלקם ציינו כי בכוונתם להמשיך את המאבק עד חג המולד. למרות שרוב עובדי התחבורה מקיימים שביתה ללא הגבלת זמן, עובדים אחרים, ובהם מורים, קיימו עד כה שתי שביתות בנות יום. פליפה מרטינז, יו"ר איגוד העובדים CGT אמר כי גם בימי ההשבתה הבאים יתקיימו תהלוכות והפגנות בערים הגדולות. "פנסיות הן הדבק של כל המרמור הזה", אמר לתחנת הטלוויזיה פראנס 2.

 

 

 

הסערה הגיעה לממדים הללו בשל החשש של האיגודים כי הרפורמות יאריכו את שנות העבודה ויכווצו את הפנסיות. בפנייה לחברי פרלמנט ממפלגת אן מארש של הנשיא עמנואל מקרון, ציין פיליפ, כי לא יהיו שום "הודעות קסם" שיביאו לעצירה מיידית של ההשבתה. "אם לא נבצע רפורמה מקיפה, מחמירה ופרוגרסיבית היום, מישהו אחר יבצע רפורמה ברוטלית מחר", אמר.

 

בינתיים, השביתה גובה מחיר כבד מהקמעונאים, דווקא בעונת קניות הכריסמס. החשש הוא כי בדומה לעונה שעברה, שספגה פגיעה בגלל הפגנות האפודים הצהובים, גם זו תהיה קודרת. "סוף השבוע האחרון היה מזעזע", אמר דובר מטעם איגוד בעלי המסעדות ובתי המלון. "פריז ריקה, מסעדות ורשתות מזון מהיר נפגעו, ובחלקן נחתכו ההכנסות ב־50%", אמר לפראנס 24. ז'ק בודוז, נשיא רשת הצעצועים ז'וקלאב דיווח כי בערים הגדולות צנחו ההכנסות ב־20% מאז פרוץ המחאה.

 

על פי סקר של הז'ורנל דו דימאנש, כ־53% מהצרפתים תומכים בשביתה או לפחות מזדהים עם דרישות העובדים. זאת מחשש כי הרפורמה הנוכחית תהיה רק הראשונה בשורה של רפורמות שיביאו לפגיעה קשה במגזר הציבורי כולו.

 

x