$
כלכלה ומדיניות

יועצו של טראמפ: קרובים להסכם עם סין, אך לא נהסס לעזוב את המו"מ

לארי קודלו התייחס לשיחות הסחר עם נציגי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ואמר כי ארה"ב תעמוד על התנאים שדרשה; "הנשיא אמר שאם לא יוכל להשיג אכיפה וערבויות, הוא לא יתקדם"

שירות כלכליסט 20:0006.12.19
לארי קודלו, יועצו הכלכלי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר כי ארה"ב וסין "קרובות" להסכם סחר אך הממשל מוכן לעזוב את השיחות אם לא יושגו התנאים בהם הוא מעוניין.

 

 

בראיון ל-CNBC אמר קודלו כי "הנשיא אמר פעמים רבות שאם ההסכם לא יהיה טוב, שאם הערבויות בנוגע למניעת גניבות עתידיות (של קניין רוחני) והאכיפה לא יהיו טובים - לא נלך על זה. נעזוב (את המו"מ). הנשיא אמר שאם לא יוכל להשיג אכיפה וערבויות, הוא לא יתקדם".

 

 צילום: שאטרסטוק

 

שתי המדינות קרובות לחתימה על הסכם מ"שלב ראשון" בשעה שתאריך היעד להטלת מכסים של 15% על יבוא סיני בהיקף של 165 מיליארד דולר ב-15 לדצמבר הולך ומתקרב. זאת מעבר למכסים הדדיים בסך מאות מיליארדי דולרים שהצדדים הטילו זה על זה במסגרת מלחמת הסחר ביניהם.  

 

לדברי קודלו, "העסקה קרובה. היא אפילו קרובה יותר ממה שהיינו בפגישות באמצע נובמבר. במציאות מתנהלות שיחות בונות, כמעט יום יומיות. אין דד ליינים שרירותיים. אך תאריך היעד של ה-15 לחודש הוא חשוב ביחס לשאלה אם יוטלו מכסים או לא".

 

הוא אמר שהשיחות בין הצדדים הן אינטנסיביות. לדבריו, הגדרה זו היא "חשובה ביותר. יש כל כך הרבה דברים שמוטלים על הכף כשבוחנים את הקטגוריות השונות. איננו יכולים לאפשר למדינה כלשהי, סין או כל מדינה אחרת, לגנוב את המידע המופק מפריצות הדרך הטכנולוגיות שלנו".

 

טראמפ אמר אתמול שהשיחות עם סין מתנהלות בצורה "טובה מאוד". וול סטריט ג'ורנל דיווח אתמול ששני הצדדים לא הגיעו עדיין להסכמות בנוגע להיקף התוצרת החקלאית האמריקאית שסין תקנה.

x