$
כלכלה ומדיניות

טראמפ: "אין לי דד-ליין להסכם עם סין, ייתכן שעדיף להמתין עד לאחר הבחירות"

נשיא ארה"ב אמר את הדברים לכתבים בלונדון, שם הוא אמור להיפגש עם ראשי נאט"ו; לדבריו, "הסינים רוצים לעשות איתנו עסקה עכשיו. אנחנו נבדוק אם העסקה הזאת טובה"

שירות כלכליסט 12:5703.12.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי אין לו דד-ליין להשגת הסכם סחר עם סין, וכי ייתכן שעדיף להמתין עד לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2020.

 

"אין לנו דד-ליין. במובן מסוים, אני חושב שייתכן שעדיף לחכות עם סין עד אחרי הבחירות", אמר טראמפ לכתבים בלונדון, שם הוא אמור להיפגש עם ראשי נאט"ו. 

 

לדבריו, "הם רוצים לעשות איתנו עסקה עכשיו. אנחנו נבדוק אם העסקה הזאת טובה. היא צריכה להיות טובה". 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: Reuters

 

באוקטובר אישר טראמפ כי שתי המעצמות הגיעו ל"מיני-הסכם" שצפוי להביא לרגיעה במלחמת הסחר ולהניח את הקרקע לעסקה רחבה יותר בהמשך השנה. במסגרת ההסכם, סין תרכוש מוצרים חקלאיים מארה"ב ב-50-40 מיליארד דולר. ארה"ב עתידה לוותר על חלק מהמכסים המוטלים על סין ותשקול לבטל את הגדרת סין כ"מניפולטורית מטבע". בתחילת נובמבר אמר טראמפ כי וושינגטון ובייג'ינג יודיעו בקרוב על האתר בו יחתום יחד עם עמיתו הסיני שי ג'ינפינג והוא על "השלב הראשון" של הסכם הסחר.

 

טראמפ אמר עוד היום כי האיחוד האירופי נוהג בארה"ב בחוסר הגינות רב בכל הקשור לענייני הסחר. הוא הזהיר את בריסל שאם תמשיך כך – הדברים עלולים להיעשות "קשוחים". הוא הזכיר גם את המכסים שמתכננת וושינגטון להטיל על מוצרים מצרפת, בהם גבינות ויין: "אני לא מתכוון לאפשר לצרפת לנצל את החברות האמריקניות".

 

אתמול הודיעה ארה"ב אתמול שהיא מתכננת להטיל מכסים בשיעור של עד 100% על מוצרים צרפתיים שונים. התוכנית הוכרזה בתגובה על מסים שהטילה צרפת על ענקיות טכנולוגיה, בהן גוגל, אמזון ופייסבוק. 

 

טראמפ התייחס בצהריים גם להצהרתו של נשיא צרפת מקרון בחודש שעבר שלפיה "נאט"ו נמצאת במצב של מוות מוחי". ההצהרה ההיא לוותה גם בטרוניות על התנהלות וושינגטון כלפי בעלות בריתה באירופה. היום אמר טראמפ שמדובר בהצהרה "נבזית", מסוכנת ומעליבה מאוד: "פשוט אי אפשר לדבר ככה על נאט"ו". טראמפ טען שהוא רואה את צרפת הולכת ומתרחקת מנאט"ו, והביע פליאה על כך, משום שלדבריו שמקרון זקוק לברית יותר מכל אחד אחר. לדברי הנשיא האמריקני, ארה"ב היא זו שמפיקה את התועלת הפחותה ביותר מהברית. הוא הוסיף שיש לו מערכת יחסים טובה עם מקרון, "אבל לפעמים הוא אומר דברים שהוא לא צריך להגיד".

  

הנשיא האמריקאי התייחס היום למגעים עם צפון קוריאה לפירוז המדינה מנשק גרעיני: "אם נצטרך להשתמש בצבא ארה"ב, ייתכן שנעשה זאת". טראמפ הוסיף כי הוא מקווה ששליט הצפון, קים ג'ונג און, יקיים את ההסכם שהושג בין שתי המדינות בפסגות שהתקיימו בין המנהיגים.  

x