$
כלכלה ומדיניות

סין תדרוש מארה"ב: הסירו מכסים ובתמורה נגביר רכישות מוצרי חקלאות

נציגים בכירים של שתי המדינות ידונו היום בתוכנית להגברת הרכישה של מוצרי חקלאות אמריקאיים כחלק מהגעה להסכם סחר ראשוני ביניהן; בתמורה ידרשו הסינים הסרת מכסים באופן שיחולו רק על סחורות בשווי 250 מיליארד דולר; סגן הנשיא פנס: לא מעוניינים להתנתק מסין

שירות כלכליסט 10:4625.10.19

מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין: נציגים בכירים של שתי המדינות ידונו היום (ו') בתוכניות להגברת הרכישה של חקלאות אמריקאיים ע"י סין, אך בתמורה בייג'ינג תבקש את ביטולם של כמה מכסים קיימים ומתוכננים על סחורות מתוצרתה. כך מסרו לרויטרס מקורות המקורבים לשיחות.

 

 

 

רוברט לייטייזר, נציג הסחר של ארצות הברית, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, וסגן נשיא סין ליו הי, צפויים לשוחח היום טלפונית בניסיון נוסף להרגיע את מלחמת הסחר המתנהלת כבר 16 חודשים ומסבכת את השווקים הפיננסיים, מפריעה לשרשראות אספקה ומאטה את הצמיחה הגלובלית.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

שני הצדדים פועלים בכדי לנסות להגיע לנוסח של הסכם סחר ראשוני עליו הודיע נשיא ארה"ב טראמפ ב-11 באוקטובר, עוד לפני הפסגה שאמורה להיערך בחודש הבא בצ'ילה בהשתתפות טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג. עד כה הסכים טראמפ לבטל רק את העלאת המכסים מה-15 באוקטובר, שהוטלו על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר, כחלק מהבנה אליה הגיעו הצדדים בנוגע לרכישות חקלאיות, לגישה מוגברת לשווקי השירותים הפיננסיים הסיניים והגנה משופרת על קניין רוחני, וכן הסכם בתחום המטבע. אך על מנת לחתום על ההסכם, בייג'ינג צפויה לבקש מוושינגטון גם לזנוח את תוכניותיה להטיל מכסים על סחורות סיניות נוספות בשווי 156 מיליארד דולר, שכוללות טלפונים סלולריים, מחשבי לפטופ וצעצועים ב-15 בדצמבר, כך אמרו מקורות אמריקאים לרויטרס.

 

בייג'ינג צפויה לבקש גם ביטול של מכסים בגובה 15% שהוטלו על סחורות בשווי 125 מיליארד דולר, כך על פי אחד המקורות. טראמפ הטיל מכסים אלה באוגוסט אחרי סבב שיחות שכשל, ובסך הכל הטיל בכך מכסים ענישתיים למעשה על כמעט כל היבוא מסין בשווי של 550 מיליארד דולר. "בייג'ינג רוצה שיישארו רק המכסים על הסחורות המקוריות בשווי 250 מיליארד הדולר עליהן הוטלו המכסים", לדברי המקור.

 

אם הצדדים יגיעו לנוסח מוסכם, בייג'ינג תפטור בתמורה מוצרים חקלאיים אמריקאיים ממכסים, כולל פולי סויה, חיטה ותירס, כך אמר מקור סיני לרויטרס. הקונים לא יצטרכו לשלם מכסים נוספים על רכישות עתידיות ויקבלו החזרים על מכסים ששולמו מראש. אך הכמויות הסופיות של הרכש הסיני אינן ודאיות. טראמפ ציין כי מדובר ברכש בשווי 40-50 מיליארד דולר בשנה – הרבה יותר מ-19.5 מיליארד הדולר ששילמה סין על יבוא חקלאי מארה"ב ב-2017, כפי שנמדד ע"י מועצת החוות האמריקאית. לפי אחד המקורות, סין תחל ברכישות בסך 20 מיליארד דולר, אך ייתכן שהסכום יעלה בהמשך.

 

פנס מרגיע

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הכחיש אתמול שארה"ב מעוניינת "להתנתק" מסין, וזאת למרות ה"אתגרים הרבים שמציבים היחסים בין ארה"ב לסין". בנאום שנשא במרכז הבינלאומי על שם וודרו ווילסון אמר פנס כי "ארה"ב אינה רוצה בעימות עם סין. איננו מעוניינים בעצירת ההתפתחות הסינית". עם זאת, לא נעדרה מהדברים גם עקיצה: "אך עד כה נראה שהמפלגה הקומוניסטית הסינית ממשיכה להתנגד לשינוי או חשיבה מחדש של הנורמות הגלובליות", והוסיף שפעולותיה של סין מראות "שזוהי המפלגה הקומוניסטית שמתנתקת משאר העולם מזה עשורים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x