$
כלכלה ומדיניות

דיווח: ממשל טראמפ נערך לפרישת ארה"ב מהסכם האקלים

לפי תנאי ההסכם שנחתם בפריז ב-2015, ארה"ב יכולה להתחיל את הליך הפרישה רק ב-4 בנובמבר, עם הגשת הודעה כתובה לאו"ם על כוונתה לפרוש. הפרישה תיכנס לתוקף שנה מאוחר יותר

עומר כביר 10:2324.10.19

ממשל טראמפ נערך לפתיחת ההליכים הרשמיים לפרישתה של ארה"ב מהסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2015 – כך לפי דיווח של הניו יורק טיימס.

 

 

 

לאורך קמפיין הבחירות שלו הבטיח דונלד טראמפ להביא לפרישת ארה"ב מההסכם, שעליו חתומות יותר מ-200 מדינות ושנועד להגביל את ההתחממות הגלובלית ל-2 מעלות עד 2050 ו-1.5 מעלות עד סוף המאה. עם זאת, בניגוד להצהרות פומביות שלו שלפיהן ארה"ב כבר פרשה מההסכם ("הוצאתי את ארה"ב מהסכם האקלים הנורא והחד-צדדי שהיה אסון מוחלט למדינה שלנו. כשעשיתי את זה חשבתי שזה יהיה קשה מאוד, אבל קיבלתי רק תשואות על המהלך", הוא אמר השבוע בפיטסבורג), הליך הפרישה של ארה"ב טרם החל.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: Reuters

 

למעשה, לפי תנאי ההסכם, ארה"ב יכולה להתחיל את הליך הפרישה רק ב-4 בנובמבר, עם הגשת הודעה כתובה לאו"ם על כוונתה לפרוש. הפרישה תיכנס לתוקף רק שנה מאוחר יותר, אלא אם תמשוך ארה"ב את ההודעה. מצב זה צפוי להפוך את משבר האקלים ואת ההסכם לסוגיה מרכזית בבחירות לנשיאות ארה"ב, שיתקיימו ב-3 בנובמבר 2020. לפי הניו יורק טיימס, הבית הלבן לא שינה את כוונתו להתחיל בתהליך הפרישה מההסכם, והדיונים היחידים עוסקים בשאלה האם לעשות זאת במועד האפשרי המוקדם ביותר או להמתין תקופה מסוימת.

 

לחתימתה של ארה"ב על ההסכם היתה, בכל מקרה, השפעה זניחה על מדיניות ממשל טראמפ: הסכם אינו מחייב מדינות לבצע פעולות שונות או לעמוד ביעדים כלשהם, אלא רק לדווח על התקדמותן לאו"ם. בהתאם, ממשל טראמפ הודיע על ביטול התחייבות, כמו זה שניתנה תחת ממשל אובמה לחתוך את פליטות גזי החממה ב-28% עד 2025 לעומת רמתן ב-2005. במקביל פועל הממשל נגד מאמצים של מדינות בארה"ב לצמצם את פליטות גזי החממה בשטחן.

 

הפרישה הצפויה מצטרפת להודעת ראש סגל הבית הלבן בפועל, מיק מולבני, משבוע שעבר, שלפיה משבר האקלים לא ידון באופן רשמי במפגש ה-G7 שתארח ארה"ב ביוני.

 

ממחלקת המדינה נמסר בתגובה לניו יורק טיימס: "עמדת ארה"ב לגבי הסכם פריז לא השתנתה. ארה"ב מתכוונת לפרוש מהסכם פריז".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x