$
כלכלה ומדיניות

בדרך לבחירות? הפרלמנט עצר את הסכם הברקזיט

דקות אחרי שהמחוקקים הצביעו עקרונית - לראשונה - בעד הסכם הברקזיט, הם דחו את דרישת רה"מ ג'ונסון להשלים את תהליך החקיקה תוך 3 ימים. ג'ונסון איים כי במקרה של עיכוב כזה ימשוך את ההסכם וידרוש בחירות

שירות כלכליסט 21:2622.10.19

הסכם הברקזיט שאותו גיבש ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם האיחוד האירופי נחל הערב (ג') ניצחון ראשון בפרלמנט, כאשר המחוקקים בממלכה אישרו באופן ראשוני את החקיקה הכרוכה בו. אבל בתוך דקות ספורות נחל ג'ונסון תבוסה נוספת, והמחוקקים סירבו לקבל את הצעתו להשלים את החקיקה בתוך שלושה ימים, על מנת לאפשר את הפרישה מהאיחוד האירופי במועד הנוכחי - בעוד תשעה ימים בלבד. בעקבות כך נחלש הפאונד ב-0.6% לרמה של 1.2886 דולר.

 

 

 

במקום זאת, הליך החקיקה עשוי להימשך כעת זמן רב - אולי חודשים - ובינתיים גוברים הסיכויים שהברקזיט יידחה. ג'ונסון הזהיר כי אם ההצעה לקצוב את משך הדיונים לא תעבור - הוא ימשוך את ההצעה המכונה "חוק הסכם הפרישה", או בקיצור "חוק הברקזיט" וינסה להקדים את הבחירות. ג'ונסון כבר ניסה בעבר להקדים את הבחירות ללא הצלחה, והוא זקוק לתמיכתם של שני שלישים מבין חברי הפרלמנט כדי לעשות זאת.

 

רה"מ ג'ונסון רה"מ ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

בעקבות הניצחון הראשוני - ומיד לאחר התבוסה הנוספת - נאם ג'ונסון בפרלמנט והצהיר שהוא "שמח" שהמחוקקים הביעו תמיכה עקרונית בהסכם שלו. הוא הבהיר עם זאת כי הוא מאוכזב מתוצאות ההצבעה השנייה, ואמר שהפרלמנט "שוב הצביע בעד דחייה". הוא מימש את איומו ואמר כי ימשוך את הצעת החוק של הברקזיט, אך לא ציין אם יפעל להקדמת הבחירות.

 

מאז נכנס לתפקידו בחודש יולי האחרון, ראש הממשלה הבריטי הצהיר שוב ושוב כי הממלכה תעזוב את האיחוד במועד הקיים ב-31 באוקטובר - יום חמישי בשבוע הבא - אך בדבריו הפעם נשמע שונה. הוא אמר רק שהממלכה תצא מהאיחוד תחת ההסכם שגיבש, אך לא מתי. הוא הוסיף כי יקיים כעת שיחות עם מנהיגי האיחוד האירופי בסוגיה.

 

ג'ונסון הוסיף כי כעת ההחלטה נתונה בידיהם של מנהיגי האיחוד האירופי, שיצטרכו לקבוע אם לאשר או לדחות את בקשתו לדחות את מועד הפרישה ב-31 באוקטובר - בקשה שאותה אולץ ג'ונסון לשלוח לבריסל לאחר המפלה הקודמת שנחל בשבת. אז אישר הפרלמנט הצעה שעיכבה את אישור ההסכם, וחייבה את ג'ונסון לבקש לדחות את הפרישה בשלושה חודשים, ל-31 בינואר 2020. ג'ונסון שלח בעקבות זאת שני מכתבים לאיחוד האירופי - אחד לא חתום שבו ביקש דחייה, ואחד חתום שבו התנגד לה. בכל אופן, ההערכות באירופה הן שבריסל תאשר את הבקשה אם הסכם הברקזיט לא יאושר בזמן - ולכן נראה שרוב הסיכויים שאישור כזה כן יינתן. אם האיחוד ידחה את הבקשה, בריטניה עלולה לפרוש ללא הסכם - מהלך שכלכלנים בממלכה מזהירים כי יוביל לאסון כלכלי.

 

בהצעה הראשונה, סוג של "קריאה טרומית" על הסכם הברקזיט, 329 מחוקקים הצביעו בעד ו-299 התנגדו. לג'ונסון, נזכיר, אין רוב בפרלמנט, ולפי הדיווחים בממלכה, ההצעה עברה בתמיכתם של כמה מורדים מהלייבור - שמתנגדת להסכם. אותם מחוקקים, הסבירו פרשנים בריטים, מגיעים ממחוזות בחירה שבהם יש תמיכה רחבה לברקזיט.

 

בהצעה השנייה, על קציבת משך הדיונים, תמכו 308 בלבד לעומת 322 שהתנגדו. בימים שמאז ההכרזה על ההסכם הביעו מחוקקים רבים, גם כאלו שתומכים בו עקרונית, התנגדות להעברתו במהירות ללא דיונים מעמיקים על סעיפיו הרבים והמשמעויות שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x