$
כלכלה ומדיניות

יו"ר קרן המטבע: "במלחמות סחר כולם מפסידים"

כך אמרה כריסטלינה ג'יאורג'ייבה בכינוס הסתיו של קרן המטבע בוושינגטון. בהודעה המסכמת של הכינוס סיכמו שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם להיאבק בהאטה העולמית, אך לא קיבלו כל החלטה קונקרטית ביחס למלחמת הסחר

שירות כלכליסט 10:3820.10.19

שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של הכלכלות המובילות בעולם סיכמו את הדיונים אתמול במסגרת כינוס הסתיו של הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בוושינגטון עם התחייבות "להשתמש בכל הכלים הנחוצים״ כדי להילחם בהיחלשות הצמיחה הכלכלית הגלובלית החמורה זה עשורה. עם זאת, הם לא קיבלו החלטות קונקרטיות חדשות לגבי מדיניות הסחר הבינלאומית - אחד הגורמים המובילים להאטה. 

בהודעה מסכמת מסרה ועדת קביעת המדיניות של קרן המטבע כי הצמיחה הכלכלית עתידה להאיץ בשנה הבאה. מומחים מכירים בעובדה כי שורה של משתנים עלולים לערער את התחזית הזאת, כולל חילוקי הדעות לגבי מדיניות הסחר הבינלאומית והסיכונים הגאו-פוליטיים ההולכים וגוברים.

 

 

  

כינוס קרן המטבע, אתמול כינוס קרן המטבע, אתמול צילום: רויטרס

 

 

״אנחנו מכירים בצורך לפתור את המתחים סביב הסחר הבינלאומי ולתמוך ברפורמות הנחוצות של ארגון הסחר הבינלאומי״, נמסר בהודעה. ללא הוספת פרטים אודות הדרך להשגת מטרות אלו.

 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטאלינה ג׳אורג'יאבה אמרה כי האיום ממלחמות סחר עמד במוקד השיחות. לדבריה, "במלחמות סחר כולם מפסידים". ג'אורג'יאבה הוסיפה כי קרן המטבע מעריכה כי המכסים שכבר הוטלו, והאיומים על הטלת מכסים נוספים כאלה עלולים לגלח  0.8% מצמיחת הכלכלה העולמית עד סוף השנה.

 

נשיא הבנק העולמי, דיויד מלפאס, אמר כי השיחות שהתקיימו השבוע התמקדו בשאלה כיצד להתמודד עם אתגרים מרובים. ״יש האטה בצמיחה, ההשקעות מתנהלות בעצלתיים, פעילות הייצור 'רכה' והמסחר נחלש״, הוא אמר.

 

קרן המטבע צופה שהכלכלה העולמית תתרחב ב-3% השנה, הצמיחה הנמוכה ביותר זה עשור ומסרה כי 90% מהעולם חווה ירידה בצמיחה. החדשות הטובות: תחזיות הצמיחה של קרן המטבע יאיצו במעט ל-3.4% ב-2020, עדיין מתחת לשיעור הצמיחה שנרשם ב-2018 ועמד על 3.6%.

 

כריסטין לאגרד, אשר התמודדה עם ממשל טראמפ בשלושת השנים האחרונות שלה כיו״ר קרן המטבע אמרה בראיון לתוכנית "60 דקות" ב-CBS אחרי שנשאלה על השפעות מלחמת הסחר העולמית בין סין וארה"ב כי זו תעשה לכלכלה העולמית ״תספורת רצינית״. ביחס להתקפותיו של הנשיא טראמפ בטוויטר על יו"ר הפד ג'רום פאוול אמרה לגארד כי נגידי בנקים מרכזיים צריכים להיות עצמאיים בעבודתם. ״יציבות השווקים לא צריכה להיות נושא לציוץ כאן ושם. היא דורשת התחשבות, מחשבה, שקט והחלטות שקולות והגיוניות״, אמרה לגארד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x