$
כלכלה ומדיניות

פרשנות

בוריס ג'ונסון משחק צ'יקן עם האיחוד האירופי והפרלמנט הבריטי

אחרי המפלה בפרלמנט, הצהיר ראש ממשלת בריטניה שאין בכוונתו לפנות בכתב לנציבות האירופית ולבקש ארכה לביצוע הברקזיט, כפי שמחייב החוק. בריסל, שמצד אחד מעוניינת בבקשת דחייה מנומקת ומצד שני לא חפצה ביציאה לא מוסדרת של בריטניה מהאיחוד, נזרקת שוב לאי ודאות

תמר טוניק 21:0019.10.19

למראית עין ספג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מפלה היום (שבת), כאשר לא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט המחודש בפרלמנט. עם זאת, רק בשעות הקרובות נדע האם בכוונתו להתקפל ולבצע את המוטל עליו לפי חוק, או שמא יחליט לעשות כמה צעדים גסים לאחור ולהשליך שוב את המערכת כולה לכאוס.

 

 

הפרלמנט הבריטי שהתכנס היום באופן חריג כדי לדון בהסכם הברקזיט במתכונתו החדשה, אימץ במקום זאת תיקון שהציע ברגע האחרון חבר הפרלמנט אוליבר לטווין וקבע כי יש להשלים את החקיקה הכרוכה בהסכם, לפני שניתן יהיה לאשרו. לפיכך, לא התאפשרה היום ההצבעה על הסכם הברקזיט המחודש, וג'ונסון מחוייב כעת לפי חוק לבקש ארכה נוספת מהאיחוד האירופי לביצוע הברקזיט, הפעם עד 31 בינואר. המוקש? את הבקשה הזאת הוא חייב להגיש בכתב לנציבות האירופית היום, עד לשעה 23:00 זמן לונדון (1:00 בלילה שעון ישראל).

 

לגודל הזוועה, במהלך השעות האחרונות התברר כי בדרכו הג'ונסונית, אין בכוונתו בהכרח לעשות זאת. "אני לא אנהל עם האיחוד האירופי משא ומתן לעיכוב הברקזיט, והחוק גם לא מחייב אותי", כך בהודעת ג'ונסון. בכוונתו, לדבריו, להגיש את תוכנית הברקזיט להצבעה בבית הנבחרים ככל הנראה ביום שני או שלישי בשבוע הבא.

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

 

מנהיג האופוזיציה ג'רמי קורבין כבר מיהר להבהיר כי ראש הממשלה ג'ונסון איננו "מעל החוק", וכי ימצא את עצמו בבית המשפט, אם יימנע מהגשת המכתב הנדרש למוסדות האיחוד האירופי היום.

 

בינתיים בבריסל, נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, שיש להניח כי פוכר אצבעות בעצבנות, עדכן כי הוא ממתין להחלטתו של ג'ונסון. בציוץ בטוויטר אמרה דוברתו של יונקר כי "על ממשלת בריטניה להודיע לנו מה יהיה המהלך הבא שלה".

 

וכך, במסגרת מה שהפך להיות משחק צ'יקן שמתקיים בין ג'ונסון לפרלמנט הבריטי ומנהיגי האיחוד האירופי, סירבו גורמים רשמיים בממשלה להבהיר אחר הצהריים למה התכוון בדיוק כאשר הכריז כי חוק הדחייה, המכונה "חוק בן", איננו מחייב אותו. במסיבת עיתונאים סוערת שבמהלכה ניסו גם כתבי הפרלמנט להבין מה יקרה עכשיו, הדגישו דובריו של ג'ונסון כי הם אינם מוכנים למסור הבהרות לגבי הדברים שהשמיע בבית הנבחרים.

 

הסאגה רחוקה מלהסתיים

 

מבחינת מנהיגי האיחוד האירופי, המצב כעת שוב נפיץ מאוד. הם אמנם לא חפצים ביציאה לא מוסדרת של בריטניה, אבל מאידך הם ירצו לקבל בקשת דחייה מנומקת שאותה יהיו חייבים לאשר ראשי כל המדינות החברות באיחוד. אך בהינתן כי ג'ונסון הודיע שיעלה שוב להצבעה את תוכנית הברקזיט בשבוע הבא, מתנגדיה יקבלו עתה הזדמנות נוספת להציע תיקונים ושינויים, ובריסל שוב נזרקת לחוסר ודאות.

 

בשעות הקרובות יתברר מי המנצח בסיבוב הזה של משחק הצ'יקן. אבל כך או כך, אפשר לחזור לשגרת הברקזיט. הסאגה הזו לא עומדת להסתיים בקרוב ויכולה עדיין להתגלגל למשאל עם חוזר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x