$
כלכלה ומדיניות

נתונים בבריטניה: הסכם הברקזיט הנוכחי יעלה לממלכה 130 מיליארד פאונד

לפי גורמי ממשלה, זהו הסכום שייגרע מהתמ"ג במשך 15 שנה - אם אכן יאושר ההסכם שהשיג אתמול רה"מ ג'ונסון עם האיחוד האירופי; הסכם דומה היה מכביד על כיסו של כל בריטי ב-2,250 פאונד בשנה

שירות כלכליסט 13:5118.10.19
אם הסכם הברקזיט הנוכחי שהושג אתמול (ה') יאושר מחר בפרלמנט וייצא לפועל, הצמיחה של בריטניה עלולה להיחתך ב-130 מיליארד פאונד במשך 15 השנים הקרובות, כך לפי גורמי ממשלה המצוטטים בגרדיאן.

 

 

 

לפי הערכות אשר פורסמו על ידי הממשלה בשנה שעברה, הסכם דומה לזה שהשיג ראש ההממשלה בוריס ג׳ונסון היה גורם לפגיעה בהיקף של 6.7% מהתמ״ג הצפוי מעתה ועד 2034. הסכם כזה היה מכביד על כיסו של האזרח הבריטי ב-2,250 פאונד לשנה.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: איי אף פי

 

חברי הפרלמנט כבר דחו את הסכם הפרישה שהשיגה ראשת הממשלה בעבר תרזה מיי, אשר נמצא על ידי אנליסטים כי היה יכול לגרום לירידה של 2.1% מהכנסותיה המצטברות של הממלכה לאורך תקופה של 15 שנה, זאת בהשוואה להמשך הישארות באיחוד.

 

ההערכות נעשו על ידי המחלקה לעזיבת האיחוד האירופי (DExEU) בנובמבר בשנה שעברה כאשר היא בוחנת את ההשפעה הפוטנציאלית של הצעות שונות ביחס לברקזיט לגבי הצמיחה בתמ״ג.

 

המחלקה מצאה  כי עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם תהיה האופציה היקרה יותר, ותגרום לממלכה להפסדים של 9.3% בהכנסות במהלך התקופה עד 2034. תיקונים לתוכניתה של מיי, בהם הטלת מכסים גבוהים יותר על סחורה היו משאירים את הממלכה בהפסדים של 3.9% מהתמ״ג.

 

ההסכם שהתגבש בבריסל ביום חמישי נראה כהתקדמות לכיוון הסכם סחר חופשי עם האיחוד, אשר מומחים מטעם ה DExEU מצאו כי יגרע 6.7% מהתמ״ג.

 

ג׳ונסון רמז כי הוא מתכוון ללחוץ על בריסל להגיע להסכם בסגנון "קנדה-מינוס", אשר יהיה מוגבל בהיקפו מההסכם החתום בין קנדה לאיחוד האירופי. הסכם כזה יפחית את תקבולי המס ויגביל את יכולתה של הממשלה להגדיל השקעות מבלי להעלות את הלוואותיה.

 

עם זאת, הסכם הסחר ייכנס לתוקף אחרי תקופת מעבר בת שנתיים, אשר תאפשר לעסקים להתכונן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x