$
חברה וסביבה

יש משבר אקלים? הנושא לא יעלה בפסגת G7 הבאה

ארה"ב נערכת לאירוח הפסגה ביוני הבא, ומהבית הלבן כבר נמסר כי המשבר לא ידון בה באופן רשמי; עם זאת, לפי הערכות לא ניתן יהיה למנוע מהמשתתפות האחרות מלהעלות את הנושא; באופן מפוקפק, הכינוס יתקיים באתר הגולף שבבעלות הנשיא טראמפ

עומר כביר 11:3618.10.19
משבר האקלים לא ידון באופן רשמי במפגש ה-G7 שייערך ביוני הבא בארה"ב, כך הודיע אתמול (ה') ראש סגל הבית הלבן בפועל, מיק מולבני. "שינוי האקלים לא יהיה על סדר היום", הוא אמר לעיתונאים לפי דיווח של הגרדיאן.

 

 

 

פסגת מנהיגי שבע המדינות המתועשות צפויה להיערך, באופן מפוקפק, באתר הגולף שבבעלות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, National Doral הממוקם במיאמי, פלורידה. זאת, חרף בעיות אתיות וניגוד עניינים (טראמפ איש העסקים צפוי להרוויח סכומים נאים מהמפגש שמארח טראמפ הנשיא). פלורידה, למרבה האירוניה, צפויה לסבול קשות מההשלכות של משבר האקלים, ובעיקר מעלייה בגובה פני הים שצפויה לפגוע בערי החוף של המדינה.

 

 

מיאמי. תסבול קשות מהמשבר מיאמי. תסבול קשות מהמשבר צילום: שאטרסטוק

 

סירוב הנשיא להעלות את משבר האקלים, האיום החמור ביותר על עתיד האנושות, לדיון במפגש השנתי של המדינות החזקות בעולם תואם את מדיניות הממשל שלא רק מתעלמת מהמשבר אלא נוקטת בצעדים שכמו נועדו להחריפו. אלו כללו החלשת הרגולציה על פליטות גזי חממה מכלי רכב, עצירת מימון של תוכניות שימור ומאמצים להשתקת מחקרים מדעיים ממשלתיים על משבר האקלים. כזכור, לפני כשנתיים הוביל הנשיא את פרישת ארה"ב מהסכם פריז להפחתת גזי החממה.

 

עם זאת, פול בלדזו, שעמד בראש כוח המשימה לשינוי אקלים בבית הלבן של ביל קלינטון, העריך שממשל טראמפ לא יצליח למנוע ממדינות אחרות לדון בנושא. "אין ספק שהן יעלו את סוגיית שינוי האקלים הן בהקשר כלכלי והן בהקשר ביטחוני", הוא אמר לגרדיאן, "הסוגיה תעלה בתכיפות גדולה, כי מדובר בעניין של בטיחות הציבור, ביטחון לאומי ועלות כלכלית. זה מאוד אירוני שהמדינה בארה"ב שהכי פגיעה להשפעות המידיות של שינוי אקלים תארח פגישה שבה ארה"ב תיאלץ מנהיגים עולמיים להתעלם מהנושא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x