כלכלה ומדיניות

מושל קטלוניה אחרי יומיים של התפרעויות: "יש לערוך הצבעה לעצמאות"

עונשי המאסר הכבדים שגזר השבוע בית המשפט העליון בספרד על מנהיגי הבדלנים הוציאו אלפים לרחובות. 100 נפצעו, 97 נעצרו ו-400 פחי אשפה הוצתו. ז'ואקים טורה: "לא נירתע מהצבעה חדשה לעצמאות"

שירות כלכליסט 22:4017.10.19

לאחר יומיים של אי שקט והפגנות אלימות בקטלוניה שבהן היו מעורבים מפגינים פרו-בדלנים והמשטרה, אומר מושל המחוז כי על קטלוניה לקיים הצבעה חדשה על עצמאות מספרד תוך שנתיים, בעודו מציב אתגר חדש למדריד. כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס.

 

קרוב ל-100 בני אדם נפצעו אתמול (ד') ברחבי המחוז שבצפון מזרח ספרד, ביום השלישי להפגנות, לאחר שבית המשפט העליון בספרד גזר עונשי מאסר כבדים לתשעה מנהיגים בדלנים קטלאנים, שהואשמו בניסון לחתור תחת הממשלה במשאל העם לעצמאות שנערך ב-2017 והוכרז כלא חוקי על ידי הממשלה במדריד.

 

מכוניות ופחי אשפה הוצתו בבירת המחוז ברצלונה במהלך הלילה ושר הפנים פרננדו גרנדה-מרלסקה אמר כי 97 מפגינים נעצרו בהפגנות האלימות ביותר שנראו ברחבי ספרד זה שנים. לדבריו, בהתחשב בכך שמתוכננות הפגנות נוספות, המשטרה תשלח תגבורת. היום אלפי סטודנטים גדשו את הרחובות, חלקם השליכו ביצים על כוחות המשטרה המצוידים במגני מהומות. מוחים מרחבי המחוז אמורים להתכנס מחר (שישי) בברצלונה ואיגודי העובדים קראו לשביתה כללית.

מחאה בקטלוניה מחאה בקטלוניה צילום: רויטרס

 

 

אלפים ברחובות ברצלונה אלפים ברחובות ברצלונה צילום: רויטרס

 

 צילום: רויטרס

 

 צילום: איי פי

 

 

מושל קטלוניה ז'ואקים טורה פנה לחברי הפרלמנט הקטלאני ואמר כי התנועה הבדלנית היא תנועה שלווה ושוחרת שלום, אך יחד עם זאת אמר כי ההרשעות של יום שני לא ירתיעו את המחוז מהצבעה חדשה לעצמאות. "נשוב לקלפיות כדי להצביע על הגדרתנו העצמית", אמר. "אם כל המפלגות והקבוצות מאפשרות זאת, עלינו להיות מסוגלים לסיים את תקופת החקיקה הזו על ידי מתן תוקף לעצמאותנו", אמר.  

 

תקופת כהונתו של הפרלמנט האזורי מסתיימת בדצמבר 2021. בית המשפט החוקתי הזהיר ביום רביעי את הנציגים הקטלאנים מפני השלכות חוקתיות אם יפרו את החוק בדרישה לעצמאות. המפלגות הגדולות בספרד דחו בעקביות את הקריאות למשאל עם לעצמאות בקטלוניה, למרות שהסוציאליסטים השולטים אומרים שהם פתוחים לדיאלוג בנושאים אחרים.

 

רוב למתנגדים לעצמאות

 

קטלוניה הוא מחוז חצי אוטונומי שבו גרים 7.5 מיליון בני אדם. למחוז יש שפה רשמית - קטלאנית, דגל ופרלמנט. זהו המחוז העשיר ביותר בספרד. העצמאות היא נושא מפלג ביותר במחוז, כאשר סקר שנערך ביולי הראה שהגיבוי לפרישה באזור נמצא ברמה הנמוכה ביותר זה שנתיים, עם 48.3% מהנשאלים נגד ו-44% בעד. 

 

עיריית ברצלונה מסרה שכ-400 מכולות אשפה הוצתו אתמול (ד') והנזק מיומיים של התפרעויות נאמד במיליון יורו. תושבים בעיר גינו את ההתפרעויות. "זה לא משקף את הרוב הקטלאני, לא משנה באיזה צד הם נמצאים, האם הם בעד החוקה או בעד עצמאות", אמרה ג'ואן, בעלת עסק קטן בת 50 שסירבה למסור לרויטרס את שם משפחתה.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x