$
כלכלה ומדיניות

סין: טראמפ פגע ביצוא, משבר החזירים הקפיץ את האינפלציה

הצרה הכפולה של בייג'ינג: בספטמבר טיפסה האינפלציה בסין ל־3%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2013, זאת לאחר שקדחת אפריקאית חיסלה כמחצית מאוכלוסיית החזירים. במקביל, מלחמת הסחר העמיקה את הדפלציה במחירים ליצרן וחתכה את היצוא לארה"ב בכ־18%

שירות כלכליסט 17:3315.10.19

משבר החזירים הסיני הקפיץ את המחירים לצרכן לרמה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2013 ושיעור האינפלציה הגיע ל־3% בספטמבר, כך לפי נתונים ממשלתיים רשמיים שפורסמו היום (ג').

 

סופרמרקט בשנגחאי. "המדד ימשיך לטפס בחודשים הקרובים" סופרמרקט בשנגחאי. "המדד ימשיך לטפס בחודשים הקרובים" צילום: Qilai Shen

 

קדחת החזירים האפריקאית הוסיפה 1.65 נקודות האחוז למדד המחירים לצרכן בחודש שעבר. רמת אינפלציה של 3% היא הקצה העליון של היעד הממשלתי השנתי, וכעת מתגבר הלחץ הפועל על הממשלה לאתר מקורות חלופיים לבשר החזיר הנגוע, בין השאר באירופה, זאת משום שהקדחת האפריקאית צפויה לפי תחזיות לחסל מחצית מאוכלוסיית החזירים בסין עד סוף 2019. במקביל, באירופה נרשם זינוק של 35% במחירי בשר החזיר מתחילת השנה, זאת בשל העלייה בביקושים מסין וגם ברקע התפרצות המחלה במזרח היבשת, באופן החמור ביותר, ברומניה.

 

מדד המחירים לצרכן בסין הגיע לרמה גבוהה מכפי שחזו אנליסטים של בלומברג, שמסרו נתון של 2.9%, וגבוהה גם מהנתון של אוגוסט שעמד על 2.8%.

 

מדד המחירים ליצרן בחודש ספטמבר, שפורסם גם הוא היום על ידי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של סין, צנח למינוס 1.2% לעומת החודש המקביל אשתקד, בהתאם לתחזיות אנליסטים. זאת לעומת מינוס 0.8% שנרשמו באוגוסט.

 

הדפלציה במחירי הייצור ממחישה את הלחצים המופעלים על יצרנים בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, זאת 15 חודשים אחרי פרוץ מלחמת הסחר עם ארה"ב.

 

"במבט קדימה, מדד המחירים לצרכן ימשיך לטפס בחודשים הקרובים, זאת על רקע ההפרעה באספקה שתמשיך לדחוף את מחירי בשר החזיר כלפי מעלה ועל רקע ההאטה במגמת ירידת מחירי הנפט", כך לפי מרטין לינג ראסמוסן, כלכלן ראשי לזירת סין בקפיטל אקונומיקס, שצוטט ב"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט". "בה בעת, אינפלציית מחירי מזון מואצת אינה צפויה לתפקד כחסם להמשך ההקלה המוניטרית, ואנחנו ממשיכים לחזות הקלה נוספת ברבעונים הקרובים", ציין. לכך תתרום גם המשך ההעמקה של הדפלציה במחירי הייצור.

 

מחירי בשר החזיר בסין זינקו ב־69.3% בשנה החולפת וב־19.7% מאז אוגוסט, בעקבות התפשטות קדחת החזירים. על פי נתוני ממשלת סין, מחירי הביגוד טיפסו ב־1.85% בחודש שעבר בעוד השכירות עלתה ב־1.4%. בה בעת, מחירי התחבורה והתקשורת צנחו ב־2.9%.

 

הנתונים הללו מתפרסמים יום לאחר דיווחים על ירידה של 3.2% ביצוא הסיני בספטמבר לעומת החודש המקביל אשתקד, זאת בהובלת צניחה של 17.8% ביצוא לארה"ב, להיקף של 36.5 מיליארד דולרים, ברקע מלחמת הסחר.

 

בסוף השבוע האחרון נרשמה פריצת דרך במגעים בין שתי המדינות, זאת לאחר שדווח על הסכמות לגבי השלב הראשון בהסכם סחר עתידי. עם זאת, אנליסטים מעריכים כי מוקדם עדיין לחגוג את קיצם של המכסים ההדדיים שהשיתו סין וארה"ב, ומדובר ככל הנראה בלא יותר מאשר הפסקת אש זמנית. על פי סוכנות בלומברג, סין תחתור עוד החודש לסבב שיחות נוסף בין שתי המעצמות, ה־14 במספר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x