$
כלכלה ומדיניות

דיווח: סין רוצה "עוד שיחות" לפני חתימה על הסכם סחר עם טראמפ

הסכם הסחר בין ארה"ב וסין הולך ומסתבך, בעוד הסינים מתעקשים על קיום מגעים נוספים לפני חתימה פורמלית על ההסכם. שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין: "אם לא תיחתם עסקה עד דצמבר, המכסים על מוצרים סינים בהיקף של 160 מיליארד דולר ייכנסו לתוקף". עם זאת, הוסיף מנוצ'ין כי הוא "מצפה שתהיה לנו עסקה"

שירות כלכליסט 17:3814.10.19

הספקות סביב חוסנו של הסכם הסחר שאליו הגיעו ארה"ב וסין בסוף השבוע הלכו וגברו היום (ב'), לאחר דיווח שלפיו בייג'ינג תתעקש על קיום שיחות נוספות עם ארה"ב לפני שתחתום על ההסכם.

 

 

 

במקביל טרם התקבלה החלטה בבית הלבן אם לאפשר את כניסתו לתוקף ב-15 לדצמבר של מכס בשיעור 15% שאמור להיות מוטל על מוצרים סינים בהיקף של 160 מיליארד דולר. שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר היום לכתבים כי אם לא תיחתם עסקה עד דצמבר, המכסים יוטלו כמתוכנן. עם זאת, הוא הוסיף כי הוא "מצפה שתהיה לנו עסקה".

 

סגן ראש הממשלה הסיני ליו הי ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין סגן ראש הממשלה הסיני ליו הי ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין צילום: בלומברג

 

 

הבוקר דיווח בלומברג כי סין מעוניינת לקיים דיונים נוספים בסוף אוקטובר, כדי להשלים את הפרטים של מה שמכונה עסקת הסחר "שלב 1", שעליה הכריז הנשיא דונלד טראמפ. העסקה אמורה לעכב את העלאת המכס על מוצרים סינים מיובאים, להגביר את רכישת המוצרים החקלאיים מחוואים אמריקאיים ולטפל בסוגיית המניפולציה ביואן הסיני. ההסכם לא נקבע בכתב, אלא פרטיו סוכמו בעל פה באופן עקרוני.

  

"השלב השני של ההסכם יכול להיות נדון בשבועות ובחודשים הקרובים, מה שיגרום להשעיית המכסים בדצמבר, אך אנו לא מצפים להסכם מפואר או להחזרת המצב לקדמותו בנושא התעריפים כבר השנה. שני הצדדים נותרו רחוקים זה מזה בנושאים רבים וההסכם בשבוע שעבר רק נתן ביטוי לצעדים שסין כבר נקטה קודם לכן", אמרה אסתי דווק, ראש אסטרטגיית שוק עולמית של פירמת ההשקעת Natixis.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x