$
כלכלה ומדיניות

רשמית: ארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר חלקי; המכסים על סין לא יועלו בשבוע הבא

הנשיא טראמפ אישר כי שתי המעצמות הגיעו ל"מיני-הסכם" שצפוי להביא לרגיעה במלחמת הסחר ולהניח את הקרקע לעסקה רחבה יותר בהמשך השנה. טראמפ: "זהו השלב הראשון, השלב השני יתחיל מיד". במסגרת ההסכם, סין תרכוש מוצרים חקלאיים מארה"ב ב-50-40 מיליארד דולר. ארה"ב עתידה לוותר על חלק מהמכסים המוטלים על סין ותשקול לבטל את הגדרת סין כ"מניפולטורית מטבע"

שירות כלכליסט 22:5811.10.19

ארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר חלקי שיביא להפוגה במלחמת הסחר ויניח את הקרקע לעסקה רחבה יותר עליה יוכלו לחתום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג בהמשך השנה - כך אישר לפני זמן קצר הנשיא טראמפ. "הגענו לעסקה משמעותית מאוד עם סין. זהו השלב הראשון, והשלב השני יתחיל מיד", אמר טראמפ בחדר הסגלגל, כשלצידו סגן ראש הממשלה הסיני ליו הו. "אנחנו והסינים קיימנו שיחות ארוכות לאורך השנים, שחודשו בדרג עליון השבוע. סימנו אופטימיות לקראת הסכמה בעתיד הקרוב".

 

 

 

לדברי טראמפ, חלקו הראשון של ההסכם יתבצע בשלושת השבועות הקרובים. הנשיא האמריקאי ציין כי חלק אחד בהסכם מתייחס לקניין רוחני ולחששות הנוגעים לשירותים פיננסיים, כמו גם לרכישות של מוצרים חקלאים אמריקאים בשווי של 40-50 מיליארד דולר. "זה הסכם מעולה עבור החוואים", אמר טראמפ.

 

כאשר נשאל מה הוביל הפעם לחתימה על הסכם לעומת המגעים שלא הבשילו להסכם בעבר, אמר טראמפ כי הפעם "ההסכם גדול יותר". כאשר נשאל סגן הנשיא הסיני שאלה זהה, הוא השיב כי הפעם "היה שיתוף פעולה".  שר האוצר סטיבן מנוצ'ין הוסיף כי העלאת שיעור התעריפים על סין, שאמורה היה להתרחש ביום שלישי בשבוע הבא  לא תתרחש. מנוצ'ין הוסיף כי ארה"ב תבחן מחדש את החלטתה מאוגוסט להגדיר את סין כמי שמבצעת "מניפולציות מטבע".

 

הקלות על מכסים והגדלת הרכישות מחקלאים 

 

מוקדם יותר דיווחה סוכנות בלומברג כי כחלק מההסכם המתהווה סין תסכים לכמה ויתורים חקלאיים וארה"ב תעניק הקלות בנושא המכסים לסין. ההסכם הוגדר בדיווח כ"מהוסס" וככזה ש"עשוי עוד להשתנות", בעוד טראמפ מתכונן לפגישתו עם סגן הנשיא הסיני הסיני ליו הי בהמשך היום.

 

סגן הנשיא הסיני ליו הי בפגישה קודמת שקיים עם הנשיא טראמפ ועם נציב הסחר רוברט לייטייזר סגן הנשיא הסיני ליו הי בפגישה קודמת שקיים עם הנשיא טראמפ ועם נציב הסחר רוברט לייטייזר צילום: רויטרס

 

 

בימים האחרונים מצפים המשקיעים ל"מיני הסכם" בין ארה"ב וסין שאמור לכלול ויתורים לקראת הסכם רחב יותר. בהסכם אמורה סין להסכים לרכוש יותר מוצרים חקלאיים אמריקאים וארה"ב עתידה לוותר על חלק מהתעריפים שהיא מטילה או מתכוונת להטיל על סין, וכן להעניק הקלות במגבלות המוטלות על ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי.

 

הציפיות להסכם בין המעצמות מובילות לעליות שערים במסחר בניו יורק. לפי שעה, נאסד"ק מתחזק ב-1.9%, בעוד S&P 500 ודאו ג'ונס מוסיפים לערכם 1.6%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x