$
כלכלה ומדיניות

בוריס ג'ונסון אותת לאירופה: מוכן לפשרות בנושא הגבול האירי

האיחוד האירופי ובריטניה בדרך לסוף שבוע אינטנסיבי של שיחות בעקבות דיווחים על התקדמות בסוגיה הנוגעת לקביעת גבול מכס באירלנד. בעקבות מה שנראה כהתקדמות בשיחות הברקזיט - הפאונד התחזק ב-2% מול הדולר

שירות כלכליסט 20:0611.10.19
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון סימן לאיחוד האירופי כי יהיה מוכן לבצע פניית פרסה משמעותית בתוכניותיו לגבול האירי ובכך סלל את הדרך למשא ומתן אינטנסיבי בין הצדדים לאורך 48 שעות לקראת עסקת ברקזיט אפשרית - כך מדווח ה"גרדיאן" הבריטי. דיפלומטים באיחוד האירופי נתנו אור ירוק לסוף שבוע ארוך של שיחות, לאחר שראש צוות המשא ומתן מטעם האיחוד מישל ברנייר אמר כי "נראה שג'ונסון מבין כעת טוב יותר את חשיבות הנושא".

 

 

 

ג'ונסון עצמו סירב לומר אם צפון אירלנד תעזוב את משטר המכס של האיחוד האירופי כשהתייחס לסוגיית קביעת גבול באירלנד. "אני חושב שזה יהיה לא בסדר מצידי למסור פרשנות שוטפת על המשא ומתן", אמר. "תנו למו"מ שלנו להמשיך".

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: איי אף פי

 

 

הבעיה העיקרית במגעים בין הצדדים נגעה עד כה לצפון אירלנד, שנשלטת על ידי בריטניה, ומעמד הגבול שלה עם אירלנד העצמאית, שנשארת באיחוד. עקרונית, לצורך מימוש הברקזיט יש לקבוע גבול בין המדינות – אחרת אין משמעות לברקזיט, שכן ניתן יהיה להעביר סחורות ללא מכס מאירלנד לצפון אירלנד ומצפון אירלנד ליתר חלקי בריטניה.

 

ואולם קביעת גבול כאמור נוגדת לחלוטין את ההסדר שנקבע בהסכם יום שישי הטוב, חלק מרכזי בסיום הלחימה של הקתולים נגד השלטון הבריטי ונציגי הרוב הפרוטסטנטי בצפון אירלנד. בצפון אירלנד, באירלנד ובאיחוד האירופי מתנגדים באופן מוחלט לקביעת גבול בהסכם הברקזיט.

 

מפלגת ה-DUP בצפון אירלנד התומכת בשימור האיחוד המדיני בין צפון אירלנד לבריטניה מסרה היום כי תתמוך רק בעסקת ברקזיט שתומכת ב"אינטרסים הכלכליים והחוקתיים של צפון אירלנד לטווח ארוך". מנהיגת המפלגה ארלין פוסטר אמרה כי המפלגה תפעיל את "השפעתה הרבה" בפרלמנט כדי לשמור על האזור. היא אמרה כי למפלגתה ברור שבריטניה חייבת לעזוב את האיחוד האירופי כ"עם אחד " וכי לא ניתן יהיה להקים חסמים לסחר בתוך בריטניה. היא גם הדגישה את החשיבות של מתן הסכמה דמוקרטית על ידי צפון אירלנד לכל הסדר שעשוי להשליך על האזור.

 

בתוך כך, ג'רמי קורבין עשוי להתפטר מתפקידו כמנהיג הלייבור אם המפלגה תפסיד בבחירות הבאות, כך אמר מספר שתיים בלייבור ג'ון מקדונל. מקדונל גם העלה את האפשרות כי הלייבור תתמוך במשאל עם נוסף על הברקזיט לפני בחירות כלליות, רעיון פופולרי בקרב כמה חברי פרלמנט, שעד כה התנגדו לו קורבין וצוותו.

 

על רקע מה שנראה כהתקדמות בשיחות הברקזיט בין האיחוד האירופי ובריטניה התחזק היום הפאונד ב-2% מול הדולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x