$
כלכלה ומדיניות

איראן: "מכלית נפט הותקפה בטילים ליד סעודיה"

כלי התקשורת באיראן מדווחים על פיצוץ במכלית השייכת לחברת הנפט הלאומית שעגנה בים האדום. כתוצאה מכך דווח על הזרמת נפט למים: "חשד לאירוע טרור". לפי האיראנים, אין נפגעים בפיצוץ

דניאל סלאמה, ynet 09:4611.10.19

כלי התקשורת באיראן דיווחו הבוקר (שישי) על פיצוץ שאירע במכלית "סינופה" של חברת הנפט הלאומית שהייתה בים האדום, כמה עשרות קילומטרים מחופי העיר הסעודית ג'דה. זמן קצר לאחר הדיווחים נמסר כי נגרם נזק משמעותי למכלית - ובמשך זמן מה הוזרם נפט למים. בחברת הנפט אמרו כי שני טילים פגעו במכלי נפט שהוצבו על המכלית וגרמו לפיצוץ.

 

 

 

באיראן דיווחו כי הפגיעה במכלית אירעה באזור השעה 05:00 בבוקר. כלי תקשורת המזוהה עם משמרות המהפכה דיווח שלא היו נפגעים בפיצוץ, והעובדים שנמצאים על הסיפון שומרים על המצב בשליטה. בעקבות האירוע נרשם זינוק במחירי הנפט.

 

 

המכלית תחת שמה הישן המכלית תחת שמה הישן צילום : carlos sequeira

 

בחודשים האחרונים העימות בין איראן למדינות המערב הגיע גם לזירה הימית. בריטניה השתלטה על מכלית איראנית שהייתה בדרכה לסוריה בניגוד לחוק הבינלאומי. התנאי לשחרורה של המכלית היה שיעדה הסופי ישתנה. בתגובה להשתלטות, משמרות המהפכה של איראן חטפו מכלית בריטית ליד מצר הורמוז.

 

בחודש יולי בריטניה השתלטה על מכלית איראנית שהייתה בדרכה לסוריה בניגוד לחוק הבינלאומי. התנאי לשחרורה של המכלית היה שיעדה הסופי ישתנה. בתגובה להשתלטות, משמרות המהפכה של איראן חטפו מכלית בריטית ליד מצר הורמוז.

 

בחודש שעבר המתיחות המתמשכת בין סעודיה לאיראן הגיעה לשיא חדש - לאחר שבריאד האשימו את טהרן בתקיפת מתקני הנפט הלאומיים שלה בחראיס ובאקבאיק. באיראן דחו את ההאשמות - אך המורדים החות'ים, הנתמכים על ידי המשטר, קיבלו אחריות לתקיפת המל"טים על בתי הזיקוק. בהודעת המורדים נמסר כי התקיפה בוצעה באמצעות עשרה מל"טים.

 

גם בארה"ב ובמדינות מערביות נוספות האשימו את איראן באחריות לתקיפה שפגעה קשות בתפוקת הנפט של סעודיה. לאחר תקיפת מתקני הנפט ניסה נשיא צרפת עמנואל מקרון לתווך בין טראמפ לנשיא איראן חסן רוחאני, גם בשל הנסיגות ההדדיות מהסכם הגרעין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x