$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב מטילה מכסים בסך 7.5 מיליארד דולר על יבוא מאירופה

ארגון הסחר העולמי קיבל את טענת וושינגטון לפיה האיחוד האירופי העניק תמיכה פיננסית פסולה לאיירבוס, ובכך גרם להפסד עסקאות לארה"ב; בהמשך לכך יטיל הממשל מכסים בסך 10% על מטוסי נוסעים ו-25% על תוצרת חקלאית ותעשייתית שמקורם באירופה

שירות כלכליסט 23:3202.10.19

עוד מתיחות בתחום הסחר: לאחר שארגון הסחר העולמי (The World Trade Organizationn - WTO) קיבל מוקדם היום (ד') את עמדת ארה"ב בסכסוך עם האיחוד האירופי בנוגע לתמיכה האירופית הפסולה באיירבוס, הלילה פורסם כי הממשל האמריקאי יטיל מכסים בסך 7.5 מיליארד דולר על יבוא סחורות אירופאיות. לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, מדובר במכסים בסך 10% על מטוסי נוסעים גדולים מתוצרת בריטניה, צרפת, גרמניה וספרד ו-25% על תוצרת חקלאית ותעשייתית: וויסקי סקוטי ואירי; מכונות מתוצרת גרמניה; וכן בגבינה, שמן זית, בשר קפוא, בשר חזיר, חמאה ויוגורט. הם ייכנסו לתוקף ב-18 לחודש.

 

לפי עמדת הארגון, האיחוד האירופי העניק ליצרנית המטוסים מאירופה סבסוד אסור, ובהתאם אישר לבית הלבן להגיב עם מכסים בהיקף שנתי של 7.5 מיליארד דולר על מוצרים מיובאים מאירופה. לדברי גורמים אמריקאים, אין לאירופאים בסיס להגיב על המכסים החדשים. בכל מקרה, הצדדים ייוועדו ב-14 לחודש.

 

 

 

הסכסוך בין הצדדים החל בשנת 2004, אז הגישה ארה"ב את התלונה הראשונה הנוגעת לפיתוח מטוסי איירבוס מדגם 350A ו-380A, ולתמיכה הפיננסית שקיבלה איירבוס בתקופה זו ממדינות האיחוד.

 

איירבוס נגד בואינג איירבוס נגד בואינג

 

טריבונל הבוררות מטעם ארגון הסחר לא קיבל את כל הטענות שהציגו האמריקאים, אך כן קיבל את הטענה לפיה איירבוס שילמה ריבית נמוכה באשראי שקיבלה מהאיחוד, בהשוואה לריבית שהיתה מקבלת בשוק.

 

הבוררות קבעה עוד שהאיחוד האירופי לא נקט בצעדים הנדרשים על מנת לתקן את ההשפעה השלילית שנרשמה בארה"ב בשל הייתרון שסיפקה לאיירבוס, או לחלופין ביטל את הסובסידיות הללו כשידע כבר על ההשלכות השליליות האמורות.

 

בפסיקה נקבע עוד שלארה"ב נגרמה פגיעה מהותית, שבאה לידי ביטוי באיבוד עסקאות בשוק המטוסים הגדולים (בעיקר לבואינג). בוושינגטון ביקשו ממוסד הבוררות אישור להטיל מכסים על 100% מהמוצרים המיובאים מארה"ב, בסכום שנתי של 11.2 מיליארד דולר – בקשה זו לא התקבלה, אך הסכום שכן נקבע הוא בהחלט משמעותי.

 

נציבת הסחר האירופית, ססיליה מלסטרום, אמרה כי מכסים אמריקאיים חדשים יהיו "קצרי ראות והרסניים", והיא לא פסלה אפשרות למכסים נגדיים מצד אירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x