$
כלכלה ומדיניות

ג'ונסון מגן על תוכניות הברקזיט החדשות לאחר ביקורת מצד האיחוד

התקשורת הבריטית פרסמה קטעים מהצעה מעודכנת - והביקורות טענו שמדובר בנסיגה מההתחייבות למנוע גבול פיזי בין אירלנד לצפון אירלנד. ראש הממשלה: "הביקורת לא נוגעת להצעות העדכניות שנעלה"

שירות כלכליסט 15:0101.10.19
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הגן על הצעות ממשלתו לעסקת ברקזיט מתוקנת לאחר שקטעים מהתכנית פורסמו על ידי התקשורת וזכו לביקורת מצד הרפובליקה האירית.

 

התקשורת הבריטית דיווחה אתמול והיום שממשלת בריטניה הציעה לאיחוד האירופי הצבת עמדות מכס משני צדי הגבול - אך לא על הגבול עצמו - בין צפון אירלנד ואירלנד, כדרך לעקוף את נושא הבאקסטופ האירי מעורר המחלוקת. התוכניות זכו לביקורת מצד שרים בדבלין. רשת הטלוויזיה האירית RTE שפרסמה ראשונה קטעים מההצעה, אמרה שפקידים באיחוד רואים בכך נסיגה מההתחייבות למנוע גבול פיזי.

 

 

אך ג'ונסון הגן על הממשלה היום בבוקר ואמר שהדברים מבריסל ודבלין אינם קשורים להצעות הברקזיט הסופיות שאמורות לעלות על שולחן הדיונים בהמשך השבוע. "עד כמה שהבנתי מהתגובות של בריסל ודבלין, הן לא מדברות על ההצעות שאנחנו באמת עומדים להעלות, הן מדברות על דברים אחרים שנמצאו שם מקודם", כך אמר ג'ונסון ל-BBC.

 

ר"מ בריטניה בוריס ג'ונסון ר"מ בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: AFP

 

 

על פי דיווחים, הממשלה אמורה לפרסם את הטקסט המשפטי וההצעות המעודכנות בימים הקרובים. ה-BBC שציטט מפיהם של מספר מקורות ממשלתיים, דיווח שיוצע להקים "אזורי בידוק מכס" בצפון אירלנד ובאירלנד, בניסיון לעקוף את נושא הבאקסטופ שנתפס כיום כנקודה המעכבת העיקרית בעד אישורו של הסכם פרישה מהאיחוד על ידי רוב של הפרלמנט הבריטי.

 

הדיווחים מתפרסמים בעוד מפלגת השלטון השמרנית עתידה להתכנס במנצ'סטר לוועידתה השנתית בהמשך השבוע, ובעוד הברקזיט ממשיך להוות אתגר גדול עבור הממשלה. כשנשאל לגבי התפתחויות במו"מ עם האיחוד האירופי, ענה ג'ונסון: "אנחנו עובדים מאוד קשה". קוואסי קוורטנג, שר העסקים, האנרגיה והסביבה הבריטי וחבר המפלגה השמרנית, הוסיף שהמו"מ בין ווסטמינסטר ובריסל מתקדם. "העיתונאים אמרו לי שאין סיכוי שהם יפתחו את הסכם הפרישה. ובכן, אנחנו מדברים עליו כעת. אנחנו מדברים על הבאקסטופ, כך שזו התקדמות אדירה שעשינו בחודשיים האחרונים", דברי קוורטנג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x