$
כלכלה ומדיניות

ביהמ"ש בבריטניה: החלטת בוריס ג'ונסון להשעות את הפרלמנט - אינה חוקית

11 שופטי בית המשפט הגבוה בבריטניה מתחו ביקורת חריפה על החלטת ראש הממשלה להשעות את הפרלמנט לחמישה שבועות החל מה-10 בספטמבר, במטרה לדכא דיונים בפרלמנט לפני מועד העזיבה המתוכנן של בריטניה את האיחוד האירופי. קריאות לכנס את הפרלמנט ללא דיחוי

שירות כלכליסט 13:0924.09.19

בית המשפט הגבוה בבריטניה פסק כי החלטתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להשעות את הפרלמנט לחמישה שבועות הייתה צעד לא חוקי. הפאונד התחזק בעקבות הפסיקה.

 

 

לפי 11 השופטים שפסקו בנושא, המטרה העיקרית של המהלך הייתה לדכא דיונים בפרלמנט לפני מועד העזיבה המתוכנן של בריטניה את האיחוד האירופי, ולמנוע בכך מג'ונסון להוציא לפועל את תכניתו לברקזיט ב-31 באוקטובר, גם אם לא יושג הסכם עם האיחוד האירופי. השופטים הדגישו כי זה בניגוד לחוק למנוע מהפרלמנט לבצע את תפקידו. "ההשפעה של ההחלטה על יסודות הדמוקרטיה שלנו הייתה קיצונית", ציינה נשיאת בית המשפט ליידי היילי.

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: AFP

 

בממשלה הכחישו את ההאשמות וטענו כי מדובר היה בהליך רגיל שיאפשר חזרה של הפרלמנט באוקטובר להמשך הדיונים. הפרלמנט הוצא לפגרה החל מה-10 בספטמבר, והיא הייתה אמורה להימשך עד ה-14 באוקטובר, כלומר שבועיים בלבד לפני מועד הברקזיט המתוכנן. על פי השופטים, הפסיקה התקבלה פה אחד, וכי ראשי בתי הנבחרים הם שיצטרכו להחליט כיצד להמשיך מכאן.

 

ג'רמי קורבין, יו"ר מפלגת הלייבור שבאופוזיציה הגיב על ההחלטה, ואמר כי יפנה לראשי בתי הנבחרים בדרישה להחזיר את הפרלמנט לפעולה. עוד הוסיף כי ג'ונסון צריך "לשקול מחדש את תפקידו". ג'ון ברקאו, יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט בירך על ההחלטה ואמר כי יש להחזיר את הפרלמנט "ללא דיחוי". לדבריו, הוא מתכוון לדון עם ראשי המפלגות בעניין "לאלתר".

 

ג'ונסון עצמו הגיב על החלטת בית המשפט בריאיון לסקיי ניוז, ואמר כי אינו מסכים עם הפסיקה. עם זאת, הוסיף כי עדיין עומדות בפניו אפשרויות, וכי הוא ממשיך לנסות ולהשיג הסכם עם האיחוד האירופי. ג'ונסון אמנם נמצא בניו יורק, אך הוא מתכנן להקדים בכמה שעות את הטיסה שלו כך שהוא צפוי להופיע מחר בפרלמנט, שאמור לחזור לפעילות.

 

"אני רוחש כבוד רב למערכת המשפט שלנו, אבל איני חושב שזו הייתה ההחלטה הנכונה. לדעתי השעיית הפרלמנט הייתה בשימוש במשך מאות שנים בלי שיערערו עליה בצורה כזו", אמר. "יש הרבה אנשים שרוצים למנוע את הברקזיט. יש הרבה אנשים שרוצים למנוע מהמדינה הזו לעזוב את האיחוד האירופי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x