$
בשולי החדשות

ציורו של בנקסי על השימפנזים בפרלמנט הבריטי יוצא למכירה פומבית

רגע לפני הברקזיט וכאשר הכאוס שולט במוסדות הפוליטיים של בריטניה, מוצעת התמונה הסאטירית של האמן האנונימי למכירה בבית סותב'יס. לפי הערכות, התמונה תקבל הצעות של בין ב-1.5 ל-2 מיליון פאונד

שירות כלכליסט 17:5416.09.19

סוג של סמליות: מול הכאוס הפוליטי בבריטניה, רגע לפני הברקזיט שעדיין לא ברור איך יראה בדיוק - אחת היצירות הסאטיריות היותר חריפות שנעשו על הפרלמנט הבריטי יוצאת למכירה פומבית.

 

 

ציור השימפנזים השולטים בפרלמנט של האמן האקטיביסט והאנונימי בנקסי (Banksy) יוצא למכירה בבית ההשקעות סותבי'ס ב-3 באוקטובר, שבועות לפני הדד ליין לפרישה מאירופה, בסוף אותו חודש. היצירה המדוברת צוירה בשנת 2009 (הרבה לפני שהמושג ברקזיט הפך בלתי נפרד מה שיח הפוליטי) ולפי הערכות, היא תשיג במכירה סכום של בין 1.5 ל-2 מיליון פאונד.

ציור של בנקסי: קופים בפרלמנט הבריטי ציור של בנקסי: קופים בפרלמנט הבריטי צילום: איי פי

 

היצירה, שאורכה 13 רגל (קצת פחות מ-4 מטר), מציגה את ספסלי הפרלמנט הבריטי המוכר, תפוסים על ידי שימפנזים כאמור, והיא מכונה 'Devolved Parliament'. זוהי היצירה על קנבס הגדולה ביותר הידועה של בנקסי, והיא תוצג לציבור בגלריה של סותבי'ס בימים שלפני המכירה – הגלריה מרוחקת מייל אחד בלבד מווסטמינסטר, מקום מושבו של הפרלמנט.

 

"ללא קשור לשאלה היכן אתה ניצב בעימות על הברקזיט, אין ספק שהיצירה הזו היא רלבנטית יותר כיום מכפי שהיתה אי בעבר", אמרו בסותבי'ס לקראת המכירה.

 

התמונה הוצגה לראשונה באחד מאירועי האומנות המסקרנים יותר שנערכו בבריטניה בעשור הקודם. בקיץ 2009 ניתנה לבנקסי שליטה מלאה על מוזאון האומנות של בריסטול, ויותר מ-100 יצירות של האמן הוצגו בתערוכה מיוחדת, חלקם הגדול יצירות חדשות. התערוכה הפכה כמובן ללהיט ענק, היא משכה מעל 300,000 מבקרים והיתה למעשה אחת התצוגות הכי מצליחות בעולם באותה שנה.

 

אספן אנונימי שרכש את הציור השאיל מוקדם יותר השנה את התמונה לתצוגה מחודשת בבריסטול, לתערוכה מיוחדת שנערכה בסוף מרץ 2019, לציון מה שאמור היה להיות במקור תאריך ביצוע הברקזיט, ה-29 במרץ ( מועד זה נדחה לבסוף כידוע). עם פתיחת התצוגה המחודשת במרץ האחרון פרסם בנקסי תמונה של היצירה באינסטגרם, לצד ההודעה הבאה: "עשיתי את זה לפני 10 שנים. מוזיאון בריסטול בדיוק שם את זה שוב בתצוגה שלו לציון יום הברקזיט. תצחקו עכשיו, אבל יבוא יום ואף אחד לא ישלוט כאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x