$
כלכלה ומדיניות

תקיפת מתקני הנפט: ארה"ב מאשימה את איראן - ומאיימת בתגובה

מחירי הנפט מזנקים בעד 10%; בכיר אמריקני אמר כי איראן שיגרה משטחה כ-12 טילי שיוט ויותר מ-20 מל"טים; טראמפ: "אנחנו יודעים מי אחראי - ומוכנים להגיב"

שירות כלכליסט 07:3116.09.19

מחירי הנפט בעולם מזנקים - בעקבות התקפת המל"טים על מתקנים בסעודיה בסוף השבוע, והאיום האמריקאי במתקפה על איראן. מחיר הנפט מסוג הברנט נוסק ב-10% ל-66.2 דולר לחבית, מחיר הנפט מסוג WTI מזנק ב-8.9% ל-59.7 דולר לחבית - העלייה החדה ביותר בחוזים על הנפט מזה שלוש שנים וחצי.

  

 

ההתקפה על מתקני הנפט בסעודיה בוצעה ביום שבת בבוקר - כאשר המורדים החות'ים בתימן טענו כי הם ביצעו אותה באמצעות מל"טים מתאבדים; ואולם מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, טען כי איראן היא זאת שעומדת מאחורי המתקפה. בכיר אמריקני אמר ל-"ABC ניוז" כי איראן שיגרה קרוב ל-12 טילי שיוט ויותר מ-20 מל"טים משטחה. טהרן הכחישה זאת, וכינתה את דבריו של פומפאו "האשמות עיוורות וחסרות תועלת".

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ היום: "יש לנו סיבה להאמין כי אנו יודעים מי האחראי. אנו דרוכים ומוכנים לתגובה, ומחכים לשמוע מסעודיה ולדעת מי הם חושבים שגרם למתקפה". בנוסף, אישר הנשיא האמריקאי לפתוח את מאגרי עתודות הנפט האסטרטגיות של ארצו, כדי לדאוג שלא יהיה מחסור בנפט בעולם. טראמפ הוסיף כי השימוש במאגרים יהיה בהתאם לצורך ובכמויות שייקבעו בעתיד.

 

 

רוחאני וטראמפ רוחאני וטראמפ צילום: רויטרס

  

  

בוול סטריט ג'ורנל דיווחו כי חברת הנפט הממלכתית של סעודיה, ארמקו, הגיעה למסקנה שמתקניה נפגעו מטילים. בעיתון כתבו כי לפי הערכות בארה"ב, 15 מתקנים שונים באתר באבקאיק נפגעו. תמונות לוויין של סוכנות החלל האירופית תיעדו את הנזק שנגרם לאותם מתקנים. בתמונות ניתן לראות סימני נזק בלבו של המתקן באבקאיק.

  

בעקבות המתקפה, ייצור הנפט היומי בסעודיה קוצץ בכ-5.7 מיליון חביות נפט – כ-5% מאספקת הנפט העולמית. בדיווח של הוול סטריט ג'ורנל ציטטו גורמים רשמיים בממלכה שלפיהם בכוונתה לחדש עוד היום כשליש מהייצור שנפגע. "אנחנו צריכים להיות מסוגלים להחזיר 2 מיליון חביות נפט עד מחר", אמר אחד הגורמים לעיתון. בדיווח הודגש כי החזרה לייצור מלא תהיה ממושכת יותר. עדכון רשמי מהחברה צפוי ביום שלישי.

 

"לדעתי אנו צפויים לראות עליה מחודשת של התפוקה ב-3 מיליון חביות ליום תוך יומיים עד חמישה ימים, אך לעוד 2.7 מיליון חביות ביום ייקח יותר זמן עקב האופי הייחודי והציוד הספציפי שבמתקן באבקאיק", כתב רוברט ווייגר, מנהל תחום האנרגיה בחברת Mizuho Securities.

 

במקביל, הכחיש טראמפ, בציוץ בטוויטר, כי הסכים להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני ללא תנאים מוקדמים. לדבריו, מדובר בדיווחים של תקשורת "הפייק ניוז". "זוהי הצהרה לא מדויקת, כרגיל", הוסיף. עם זאת יצוין כי פומפאו הצהיר לאחרונה כי ארצו תהיה מוכנה לשיחות עם טהרן ללא תנאים.

 

למרות ההאשמות מצד וושינגטון, בבית הלבן לא שללו אמש אפשרות של מפגש בין הנשיא דונלד טראמפ לבין נשיא איראן חסן רוחאני. היועצת הבכירה של הנשיא, קליאן קונווי, אמרה כי המתקפה "לא עוזרת" לסיכויים שפגישה כזו תתקיים, בשולי העצרת הכללית של האו"ם בהמשך החודש, אך היא השאירה פתח לאפשרות כזו. "אני אתן לנשיא להכריז על פגישה או על אי-פגישה", אמרה קונווי בריאיון לרשת פוקס ניוז.

 

האפשרות לפסגה בין מנהיגי ארה"ב ואיראן גברה לאחר שטראמפ פיטר בשבוע שעבר את היועץ לביטחון לאומי שלו, ג'ון בולטון. בולטון היה נץ בנושאים ביטחוניים רבים ובהם גם איראן. הוא התנגד נחרצות לפגישה עם מנהיגיה, וקרא לבידודה של איראן. לפי הדיווחים בארה"ב, פיטוריו הגיעו לאחר ויכוח בינו לבין טראמפ, ששקל להקל בסנקציות על איראן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x