שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

טראמפ "מעדיף" עסקה כוללת עם סין - אך לא פוסל הסכם ביניים

נשיא ארה"ב התייחס לפרסום שלפיו בוושינגטון דנו באפשרות לחתימת הסכם ביינים עם בייג'ינג. לדבריו, "הייתי מעדיף לסגור את כל העסקה. אני רואה הרבה אנליסטים שמדברים בעד הסכם ביניים, כלומר שנעשה אותו בחלקים, ובהתחלה את הקלים. אבל אין קל או קשה. יש עסקה או שאין עסקה. אבל זה משהו שנשקול, אני מניח"

שירות כלכליסט 09:2813.09.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי הוא מעדיף עסקת סחר מקיפה עם סין אבל לא שלל את האפשרות של הסכם ביניים, אפילו בעוד לדבריו הסכם "קל" אינו אפשרי.

 

"הייתי מעדיף לסגור את כל העסקה", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן. "אני רואה הרבה אנליסטים שמדברים בעד הסכם ביניים, כלומר שנעשה אותו בחלקים, ובהתחלה את הקלים. אבל אין קל או קשה. יש עסקה או שאין עסקה. אבל זה משהו שנשקול, אני מניח".

 

דבריו של הנשיא מגיעים בעוד שתי הכלכלות הגדולות בעולם מתכוננות לסבב חדש של שיחות שמטרתן להרגיע מלחמת סחר שנמשכת כבר יותר משנה, פגעה בצמיחה הכלכלית העולמית וזעזעה את השווקים הפיננסיים. שני הצדדים עשו מחוות פיוס זה כלפי האחר לקראת השיחות, שהורידו את הטמפרטורה ביניהם ועודדו משקיעים. סין חידשה את רכישות מוצרי החקלאות האמריקאים, דבר שארה"ב קיבלה בברכה, וטראמפ דחה את הגדלת המכסים על מוצרים סינים מסוימים בשבועיים, לדבריו לכבודו של נשיא סין שי ג'ינפינג.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

פקידים סינים ואמריקאים בדרג נמוך צפויים להיפגש בשבוע הבא בוושינגטון לקראת השיחות בין הנושאים והנותנים הבכירים של שני הצדדים בתחילת אוקטובר. פקידים בדרג גבוה נפגשו לאחרונה פנים אל פנים בסין ביולי.

 

וושינגטון מנסה להפעיל לחץ על סין להפסיק להשתמש בשיטות סחר שלשיטתה אינן הוגנות, כולל גניבת קניין אינטלקטואלי, סובסידיות לתעשיה, מניפולציית המטבע, והעברת טכנולוגיה כפויה מחברות אמריקניות לעמיתותיהן הסיניות. טראמפ הבהיר בעבר שהוא רוצה שהנושאים האלה יהיו חלק מהעסקה והראה את נחישותו באמצעות הגדלת מכסים, אפילו כאשר הדבר פגע ברווחי שוק המניות.

 

עמידה בדרישות ארה"ב תצריך שינויים מבניים בסין, שעד עתה היא לא הייתה נכונה לבצע. שני הצדדים התקרבו לעסקה בחודש מאי, אך פקידים סינים סירבו לדרישה לשנות את החוק הסיני כחלק ממנה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x