$
כלכלה ומדיניות

איראן: תוך חודשיים - כל הצנטריפוגות ייהפכו למבצעיות

אחרי שדחו את ההצעה הצרפתית ל-15 מיליארד דולר תמורת התחייבות להסכם, דובר הסוכנות האיראנית הכריז על הסרת כל המגבלות בפיתוח והמחקר הגרעיני. לדבריו, טהרן לא מתכננת להעשיר אורניום לרמה של 20%, אך "השעון מתקתק"

ynet 10:5807.09.19
דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז קמלבאנדי, הכריז הבוקר (שבת) כי טהרן החלה בהזרמת אורניום לצנטריפוגות, והן ייכנסו לפעילות מבצעית בחודשיים הקרובים. "אם המעצמות יישארו מחויבות להסכם - גם אנחנו נתחייב. אך השעון מתקתק", אמר.

  

קמלבאנדי אמר כי החל מאתמול המשטר הסיר את כל המגבלות שהתחייב אליו בכל הנוגע לפיתוח והמחקר בתחום הגרעין - והודיע כי כעת כל היעדים שתוכננו לעתיד הרחוק יוכלו "להתבצע בקלות". לדבריו, 20 צנטריפוגות במתקני הגרעין האיראניים כבר נכנסו לפעילות מבצעית, ותוך חודשיים שאר 164 הצנטריפוגות יפעלו באופן מלא.

  

דבריו של קמלבאנדי נאמרו בעקבות הצעדים החדשים של איראן במסגרת נסיגתה מהסכם הגרעין עם המעצמות, בעקבות פרישתה של ארצות הברית. לדבריו, גם אם המעצמות יעמדו בהבטחותיהן - ההחלטה להגביר את הפעילות הגרעינית אינה הפיכה.

 

קמלבאנדי אמר כי כל אנשי המשטר תדרכו את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על הצעדים החדשים. רק שלשום אמר הדובר כי אם איראן תרצה בכך, היא תוכל להעשיר אוראניום לרמה של 20% "תוך יומיים", אך הבוקר הבהיר כי הדבר לא בתכנון.

  

עובד במתקן אורניום איראני עובד במתקן אורניום איראני צילום: איי פי

רק אתמול אמר שר ההגנה האמריקני מארק אספר כי "נראה שאיראן מתקרבת לתנאים שיאפשרו פגישה בין הנשיא דונלד טראמפ לנשיא חסן רוחאני" בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בסוף החודש.

  

מקבילו הבריטי, בן וואלאס, אמר כי ארצו מתכוונת לסייע לאמריקנים לגבש הסכם עם איראן - ואמר כי "יש לשפוט את איראן לפי מעשיה ולא רק לפי דיבוריה". טראמפ, כזכור, אמר במהלך פסגת המדינות המתועשות (G7) בפריז כי "בנסיבות הנכונות" הוא יסכים להיפגש עם רוחאני גם בשבועות הקרובים. לדבריו, "איראן היא לא אותה המדינה שהייתה לפני שנתיים וחצי, כשנכנסתי לתפקיד. אז היא הייתה מדינת הטרור מספר 1". טראמפ הוסיף כי "יש לי הרגשה טובה. לאיראן יש פוטנציאל עצום".

  

ביום חמישי האחרון הציע נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אשראי של 15 מיליארד דולר לאיראנים תמורת התחייבות מחדש לתנאי ההסכם - אך בנאום שנשא בכלי התקשורת האיראניים הודיע הנשיא חסן רוחאני כי הוא דוחה את ההצעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x