$
כלכלה ומדיניות

דרמה בהונג קונג: הממשל ביטל את חוק ההסגרה, ההאנג סנג זינק ב-3.9%

קארי לאם נכנעה ללחץ הציבורי והכריזה באופן רשמי על ביטולו של חוק, שהצית מחאה אלימה שנמשכה שלושה חודשים

שירות כלכליסט 13:1604.09.19

מושלת הונג קונג קארי לאם נכנעה רשמית ללחץ הציבורי והכריזה היום (ד') כי היא נסוגה לגמרי מחוק ההסגרה, שהצית את המחאות שפשטו בעיר בחודשים האחרונים. על רקע הדיווחים, מדד ההאנג סנג בהונג קונג זינק ב-3.9%

 

הצעת החוק, שהועלתה לראשונה באפריל הייתה מאפשרת הסגרת תושבי הונג קונג לסין. ביוני נאלצה הממשלה "להקפיא" את החוק בשל המחאות הנרחבות נגדו. אולם, ההקפאה לא הספיקה למפגינים, שהמשיכו בפעולות המחאה כבר 13 שבועות. המפגינים דורשים גם זכויות דמוקרטיות מלאות בטריטוריה.

 

 

 

 

 

מנהיגת הונג קונג קארי לאם מנהיגת הונג קונג קארי לאם צילום: רויטרס

 

 

 

ביטול החוק, שהיה מאפשר את העברתם של אזרחים מהונג קונג שחשודים בפלילים לעמוד למשפט סין, הוא אחת הדרישות המרכזיות של הפעילים הפרו-דמוקרטיים שחוללו את אחד המשברים הקשים ביותר שידעה המושבה הבריטית לשעבר בעשורים האחרונים.

 

הונג קונג הייתה מושבה בריטית שהוחכרה מסין עד 1997, אז חזרה לידיה של האחרונה תחת מסגרת שלטונית של "מדינה אחת, שתי מערכות", אשר אפשרה להונג קונג מידה מסוימת של אוטונומיה משפטית וכלכלית. המחאות הנוכחיות נגרמו מחששם הגובר של תושבי הונג קונג משחיקת זכויות האדם שלהם תחת שלטון סין.

 

המפגינים פרסמו חמש דרישות בעת פרוץ ההפגנות ביולי שכוללות ביטול מלא של חוק ההסגרה, הפסקת תיאור ההפגנות כ"הפרות סדר", ביטול כל האישומים נגד המפגינים, הקמת ועדה עצמאית שתחקור את השימוש בכוח ע"י משטרת הונג קונג, והצבעה דמוקרטית על זהות מנהיגי ומחוקקי העיר עד 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x