$
כלכלה ומדיניות

דו״ח סודי: ברקזיט ללא הסכם ייצור פקקי ענק של משאיות בכניסה לבריטניה

על פי משרד התחבורה הבריטי, כלי רכב שינסו לעבור את הגבול – כולל רכבי משא שנושאים מזון טרי ותרופות – עלולים להתעכב בעד יומיים לפני שיוכלו לעבור, וזאת עקב בדיקות חדשות בגבול, עם זמן המתנה ממוצע של יום וחצי

שירות כלכליסט 14:5302.09.19

ברקזיט ללא הסכם צפוי ליצור פקקי תנועה מפלצתיים, בהם יעמדו מכוניות ומשאיות במעבר הגבול עד יומיים, בפקקים של עד 8,000 כלי רכב, כך על פי מסמכים שהודלפו לסקיי ניוז. על פי ניתוח של משרד התחבורה הבריטי, בתרחיש הגרוע ביותר כלי רכב שינסו לעבור את הגבול אל האיחוד האירופי – כולל רכבי משא שנושאים מזון טרי ותרופות – עלולים להתעכב בעד יומיים לפני שיוכלו לעבור, וזאת עקב בדיקות חדשות בגבול, עם זמן המתנה ממוצע של יום וחצי. עם זאת, בתרחיש הטוב ביותר האפשרי, 50% מכלי הרכב יחכו לפחות שמונה שעות לפני שיוכלו לעבור, כך על פי הניתוח.

 

 

פקק תנועה של משאיות פקק תנועה של משאיות צילום: גטי אימג'ס

 

 

זו האחרונה בשורת הראיות המצביעות על ההפרעה שייצור ברקזיט ללא הסכם.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נחוש לבצע את הברקזיט ב-31 באוקטובר, אפילו אם פירוש הדבר עזיבה ללא הסכם. ג'ונסון אמר שבריטניה תתמודד עם תרחיש שכזה למרות האזהרות לגבי שלל השפעות שליליות שהדבר יגרום, כולל עיכובים בגבול שישפיעו על מוצרי יבוא קריטיים כמו מזון טרי ותרופות.

 

ביזנס אינסיידר דיווח שפקידי ממשלה הוסיפו גם נוזל ביצים לרשימת חומרי המזון שיימצאו במחסור כתוצאה מבדיקות הגבול החדשות. משרד הסביבה, המזון והכפר הבריטי, הזהיר תעשיינים בכירים מכך שעיכובים במעברי הגבול צפויים לגרום למחסור בנוזל ביצים, שרובו מיובא מהאיחוד ומשמש להכנת מגוון מוצרי מזון בבריטניה כולל עוגות, מאפים ורטבים. לתעשיינים נאמר גם שבמקרה של ברקזיט ללא הסכם, הממשלה צופה שעד 60% מהמשאיות לא יחזיקו במסמכים הדרושים למעבר בין קלה שבצרפת ודובר שבבריטניה, כאשר חלקן יאלצו להמתין עד יומיים לפני שיורשו לחצות את התעלה.

 

ראש הממשלה ג'ונסון התייחס בביטול בשבוע שעבר לאזהרות ממחסור במזון, ואמר לסקיי ניוז ש"מאוד לא סביר" שמלאי המזון בממלכה יאזל.

 

מזכיר הסחר של מפלגת הלייבור, בארי גרדינר, אמר לעומת זאת לסקיי ניוז: "הם (הממשלה) טומנים את ראשם בחול. הם חיים כבר הרבה זמן באשליה שהכל יסתדר מאליו. אבל הם חייבים להיות מודאגים. כי אם בעוד חודשיים זה יקרה הם יוחזקו כאחראים."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x