$
כלכלה ומדיניות

התנגשויות אלימות בהונג קונג: שוטרים ירו גז מדמיע על מפגינים, שזרקו לעברם לבנים

משטרת הונג קונג הפעילה זרנוקי מים על מפגינים, שתפסו מחסה מאחורי מטריות. אריק, סטודנט בן 22: "אני מרגיש שזו חובתי להילחם למען הדמוקרטיה. אולי ננצח, אולי נפסיד, אבל אנחנו נלחמים"

שירות כלכליסט 15:2831.08.19

העימותים בהונג קונג נמשכים גם היום (שבת). משטרת הונג קונג ירתה גז מדמיע והפעילה זרנוקי מים, בניסיון לפזר את ההפגנות בעד הדמוקרטיה שהטילו את העיר למשבר הפוליטי החמור ביותר שידעה מזה עשורים.

 

לפי הדיווח ב-CNBC, המשטרה ירתה עוד ועוד גז מדמיע בעוד המפגינים תפסו מחסה מתחת מטריות, בין המטה המקומי של צבא השחרור העממי הסיני ומטה הממשלה הסינית. המפגינים זרקו בתגובה לבנים אל עבר כוחות המשטרה.

 

 

 

מטריות כמגן מפני זרנוקי מים מטריות כמגן מפני זרנוקי מים צילום: EPA

 

 

ההתנגשויות החלו ביום השנה החמישי להחלטתה של הממשלה הסינית לצמצם את הרפורמות הדמוקרטיות בקולוניה הבריטית לשעבר, שחזרה לתחום שיפוטה של סין ב-1997.

 

תושבי הונג קונג לקחו היום חלק בצעדות, שהיו רגועות ברובן, ורבים הצטרפו ל"מצעד נוצרי" שיצא לדרכו מרובע הבידור וונצ'אי והפך לעצרת ליד המועצה המחוקקת, שעליה הסתערו מפגינים באחת ההפגנות הקודמות. מפגינים אחרים, שרובם לבושים שחור ועוטים מסכות, צעדו ברובע הקניות Causeway Bay.

 

 

שוטרים יורים גז מדמיע בהונג קונג שוטרים יורים גז מדמיע בהונג קונג צילום: Kai Pfaffenbach

 

 

זוהי ההפגנה האחרונה בשורת הפגנות שנמשכות כבר שלושה חודשים, שחלקן הפכו אלימות לאחר ששמו להן למטרה את שדה התעופה, ואת משרדי המחוקקים והקישור - סמל השלטון הסיני. "בהונג קונג נהוג חופש דת, ואנו מתפללים במקומות שונים למען הגעת הצדק להונג קונג", כך אמרה סאלי יאונג בת ה-27 לרויטרס. "אם ירדפו אותנו פשוט כי אנחנו מתפללים, הם מפרים את חירותנו הדתית". אריק, סטודנט בן 22, אמר שלומר לאנשים לא להפגין זה כמו לומר להם לא לנשום. "אני מרגיש שזו חובתי להילחם למען הדמוקרטיה. אולי ננצח, אולי נפסיד, אבל אנחנו נלחמים".

 

המשטרה הציבה מחסומי פלסטיק מלאים במים סביב בנייני ממשלה מרכזיים ושני זרנוקי מים, שנכנסו לשימוש לראשונה בשבוע שעבר, הוצבו ליד משרד הקישור, שכוסה בגרפיטי בהפגנה קודמת. הרכבת התחתית של העיר הפסיקה כמה משירותיה וסגרה תחנות בעקבות הצפי ל"פעולות ציבוריות".

 

 

מפגין עם מטריה מפגין עם מטריה צילום: AP

 

 

לפי הגרדיאן, המפגינים הקימו מחסומים מאולתרים לרוחב רחוב מסחרי והבעירו בהם אש אחרי שנסוגו מאזור מטה הממשלה בעיר. המפגינים השתמשו בגדרות, חפצים שונים ומחסומי פלסטיק של המשטרה כדי ליצור מחסומים מאולתרים שיפרידו בינם לבין המשטרה, לפני שהעלו אותם באש. מוקדם יותר הקיפו מפגינים לבושי שחורים וחובשי קסדות ומסכות גז את מטה הממשלה לאחר שצעדו לרוחב העיר בהתרסה נגד המשטרה, יום לאחר שזו ביצעה שורת מעצרים של אקטיביסטים פרו-דמוקרטים בולטים.

 

המשטרה ירתה גז מדמיע מתוך מתחם הממשלה, ומילאה את הרחובות הסמוכים לו בגז. המפגינים הסתתרו מאחורי מחסומים מאולתרים ותחת מטריות, כשכמה מהם מיידים אבנים ובקבוקי תבערה מאחד הגשרים, והעלו כמה מהמחסומים שסביב מטה הממשלה באש. אחרים התגרו בשוטרים והשליכו בחזרה לעברם את מיכלי הגז שירו. המשטרה השתמשה גם בזרנוקי מים לפיזור הפגנות עם צבע כחול, בניסיון לסמן בצורה זו את המשתתפים בהפגנות, שלא קיבלו את אישור הרשויות.

 

 

שוטרים בהונג קונג שוטרים בהונג קונג צילום: EPA

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x