$
כלכלה ומדיניות

טראמפ: המכסים החדשים על סין ייכנסו לתוקף מחר, כמתוכנן

חרף השיחות שמתנהלות בין שתי המעצמות והלחץ מצד חברות תעשייה לדחות את יישום המכסים, נשיא ארה"ב מסר שוושינגטון תחל לגבות מס של 15% על סחורות סיניות בהיקף 112 מיליארד דולר מהראשון בספטמבר

שירות כלכליסט 14:3431.08.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר ביום שישי שהמכסים על מוצרים סיניים עומדים להיכנס לתוקף מחר (ראשון), למרות שהוא מסתכן בתגובה חריפה של מספר חברות בעקבות זאת. ממשלת ארה"ב תחל לגבות מס של 15% על סחורות סיניות בהיקף 112 מיליארד דולר החל מהראשון בספטמבר. על כך מדווח CNBC.

 

 

 

טראמפ, ששוחח עם כתבים לפני שעזב את הבית הלבן ביום שישי בערב, אמר שהפגישה המתוכננת לחודש ספטמבר בין פקידים אמריקאים וסינים בנושא הסחר עדיין עומדת בעינה. הוא הוסיף שפקידים אמריקאים מנהלים גם כעת שיחות בנושא הסחר עם עמיתיהם הסינים. משרד החוץ הסיני אמר ביום שישי שצוותי המשא ומתן של שתי המדינות מנהלים תקשורת אפקטיבית.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

 

מלחמת המכסים כוללת כעת מוצרים בשווי מאות מיליארדי דולרים של שתי המדינות, ומאיימת על הסחר העולמי. אי הוודאות בנוגע למתי או כיצד היא יכולה לבוא לקיצה גרמה למהומות בשווקים וסיבכה תוכניות השקעה ארוכות טווח של תאגידים.

 

יותר מ-160 קבוצות תעשייה כתבו יחד מכתב לנשיא, ובו הן מבקשות ממנו לדחות את העלאות המכסים על מוצרים סיניים שתוכננו להיכנס לתוקף השנה. עם זאת, טראמפ התעקש ביום שישי שהמכסים יוטלו כמתוכנן. הוא גם ביקר את המכסים שהטילה סין בתגובה, שלטענתו גרמו לפיחות בשווי היואן. "הם שמו את עצמם במקום לא טוב", הוא הוסיף.

 

טראמפ התייחס גם לדיווחים בתקשורת לגבי עזיבתה של עוזרתו האישית, מדליין ווסטרהאוט, שפוטרה על פי הדיווחים לאחר שחלקה מידע סודי לגבי משפחת הנשיא עם כתבים. "היא התקשרה אליי, והייתה מאוד עצובה. היא הייתה בדאון ואמרה שהיא שתתה קצת ושהיא הייתה עם כתבים ושכל מה שהיא אמרה היה אוף דה רקורד אבל זה עדיין לא מכשיר את זה... היא אמרה כמה דברים על הילדים שלי אבל היא בן אדם טוב. תמיד חשבתי שהיא עושה עבודה טובה".

 

הסכסוך שאינו נגמר

 

עד סוף השנה מתכננת וושינגטון להטיל מכסים על כמעט כל המוצרים הסיניים המיובאים לארה"ב. מה שהיה בתחילה סכסוך לגבי שיטות הסחר הלא הוגנות לכאורה של סין, הלך וצמח לכדי מאבק איתנים גיאו-פוליטי בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. עד כה הטילה וושינגטון מכסים על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר, בעוד בייג'ינג הגיבה בהטלת מכסים על סחורות אמריקאיות בשווי 110 מיליארד דולר.

 

עסקים בשתי המדינות מתקשים לתמרן בעיבה של אי הוודאות שיוצר סכסוך הסחר המתמשך, ואנליסטים אומרים שלאור ההסלמה האחרונה, הסיכוי לפתרון הסכסוך נראה נמוך. "קשה לומר בשלב זה איך תוכל להירקם עסקה", אמר ג'וליאן אוונס פריצ'רד, כלכלן סין בכיר בחברת קפיטל אקונומיקס ל-CNN. "מאז שהשיחות הופסקו במאי, עמדות שני הצדדים הקשיחו ונוספו סיבוכים נוספים למצב, דהיינו החרם על וואווי והמחאות בהונג קונג, שהפכו את הגישור על הפערים לקשה יותר".

 

ארה"ב מתכוונת להטיל מכסים של 15% על סחורות סיניות בשווי 300 מיליארד דולר, כאשר הפעימה הראשונה שכוללת קצת פחות ממחציתן (112 מיליארד דולר) אמורה להיכנס לתוקף כאמור מחר. המוצרים שעליהם יוטלו מחר מכסים כוללים מוצרי בשר וגבינה וכן עטים וכלי נגינה. הפעימה השנייה אמורה להתרחש ב-15 בדצמבר ולכלול מוצרי ביגוד והנעלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x