שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אינדונזיה הציגה תוכנית להקמת עיר בירה חדשה - בעלות של 33 מיליארד דולר

נשיא אינדונזיה העביר לאישור הפרלמנט את התוכנית, במסגרתה עיר הבירה תעבור לאי בורנאו, עד לשנת 2024; הנימוק: עיר הבירה הנוכחית, ג'קרטה, עמוסה מדי, ופגיעה לרעידות אדמה, סופות והצפות

שירות כלכליסט 19:1326.08.19

אינדונזיה תעביר את עיר הבירה שלה מג'קרטה (Jakarta) לאזור הבטוח שבמזרח האי בורנאו (Borneo) – כך הודיע היום נשיא המדינה ג'וקו ווידודו (Joko Widodo). ההודעה הוא עוד סימן לרצינות הרבה של הממשלה שכבר הציגה בעבר את התוכנית שנראתה בעיני רבים דמיונית ותיאורטית.

 

לפי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", הממשלה מבקשת להעביר את המרכז האדמיניסטרטיבי לאזור רגוע ובטוח יותר מהבירה העמוסה ג'קרטה, שפגיעה מאוד לסופות ולהצפות. בוראנו הוא האי הגדול באסיה והשלישי בגודלו בעולם, 73%% משטחו שייך לאינדונזיה.

 

הנשיא העביר לפרלמנט הודעה לצורך קבלת אישור לתוכנית ההעברה, שעלותה לדבריו תעמוד על 33 מיליארד דולר. המהלך ימומן בשילוב של קרנות ממשלתיות וקרנות פרטיות ולפי פרטי התוכנית, המעבר יושלם עד לשנת 2024, לקראת סוף הקדנציה של ווידודו. לנשיא יש רוב גדול בפרלמנט (מאז הבחירות שנערכו באפריל) אך גורמים באינדונזיה טוענים שהדבר אינו מבטיח את אישור התוכנית, בין היתר לנוכח עלותה הגבוהה.

 

ג'קרטה ג'קרטה צילום: אי פי איי

 

הרעיון של העברת הבירה הועלה גם על ידי נשיאים קודמים אך ווידודו הוא הראשון שמבצע את הצעדים המתחייבים להוצאה לפועל של התוכנית היומרנית.

אוכלוסיית ג'קארטה מונה כ-10 מיליון תושבים (וכולל הפרברים כ-30 מיליון תושבים) והיא הפכה למרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של אינדונזיה בימי השלטון הקולוניאלי ההולנדי. "העול של ג'קרטה הוא כבד מדי", אמר הנשיא, וציין שהמיקום החדש במזרח בורנו יהפוך את הבירה החדשה לפחות פגיעה ו"רגישה" לרעיות אדמה ואסונות טבע אחרים.

 

ג'קרטה ממוקמת בצפון האי ג'אווה, ומבחינה גיאוגרפית, 40% משטחה נמצא מתחת לגובה הים, מה שחושף אותה לסערות ולהצפות האמורות. שינויי האקלים אף החמירו את המצב בשנים האחרונות. באינדונזיה יש הסכמה על דבר אחד - המעבר של המוקד הפוליטי לא יקל על ההתנהלות בבירה הנוכחית: "ג'קרטה היא ג'קרטה. היא כבר מנוהלת באופן פגום ברמה הכרונית", אמר אגוס סארי (Agus Sari), מנכ"ל חברת היעוץ בתחום הפיתוח Landscape Indonesia.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x