$
חברה וסביבה

נשיא ברזיל משנה כיוון ושולח את הצבא לכבות את השריפות באמזונס

המשבר האקולוגי ביערות הגשם מתפתח למשבר פוליטי, והנשיא בולסונרו נכנע ללחץ הבינ"ל והודיע על סיוע מצד הצבא בכיבוי השריפות; עתה הוא חושש מפני סנקציות על הכלכלה הברזילאית המקרטעת ואומר ש"נעשה כל מה שביכולתנו" למגר את השריפות שמרביתן מכוונות

שירות כלכליסט 12:4324.08.19
האסון האקולוגי ביערות האמזונס בברזיל הולך ומתפתח גם למשבר פוליטי עולמי, ובמקביל הנשיא ברזיל בולסונרו נוקט בצעד הלא שגרתי ומעביר כוחות צבא לסיוע בניסיונות ההשתלטות על השריפות שמכלות יערות אלה.

 

 

 

השינוי במדיניות הנשיא הפופוליסט, לאחר שבמשך ימים ביטל את החששות סביב מאות השריפות המשתוללות באגן האמזונס, הגיע בעקבות הזעם הבינלאומי מבירוא היערות ביער הגשם הטרופי הגדול בעולם. מנהיגי אירופה אף איימו לבטל הסכם סחר גדול שנחתם ביוני האחרון עם ברזיל ומדינות שכנות, והפגנות שנערכו מחוץ לשגרירויות ברזיל קראו לחרם על מוצרים ברזילאיים. נשיא צרפת עמנואל מקרון האשים כי בולסונרו שיקר כשהתחייב להילחם בשינויי האקלים ולהגן על האמזונס. "הבית שלנו עולה באש, באופן מילולי", כתב מקרון בטוויטר.

 

אחת השריפות באמזונס אחת השריפות באמזונס צילום: רויטרס

 

בברזיל חוששים מסנקציות שיפגעו בכלכלה המקרטעת גם כך לאחר שעברה מיתון קשה. זו כנראה הסיבה לכך שביום שישי הודיע בולסונרו כי בכוונתו לשלוח כוחות צבא לאכוף את החוקים להגנת הסביבה ולעזור לבלום את השריפות. "נעשה כל מה שבמסגרת היכולות שלנו", הצהיר הנשיא, "הבעיה היא משאבים".

 

בהודעה מוקלטת מראש ששודרה אמש בטלוויזיה בברזיל, אמר בולסונרו כי הממשלה תנקוט בגישת "אפס סובלנות" לפשעים סביבתיים. הוא הוסיף עוד כי יש לספק לתושבי האזורים המקיפים את האמזונס הזדמנויות להתפרנס. "יש לי אהבה עמוקה וכבוד רב לאמזונס", אמר. "זו חובתנו להגן על יערות הגשם".

 

עם זאת, הוא לא סיפק פרטים לגבי התכנית של הצבא להשתלט על השריפות. בכל מקרה, על מנת שתוכניתו תצא לפועל בולסונרו יצטרך קרוב לוודאי לשנות את מדיניותו בנושאים הסביבתיים, שמאפשרת לכורים וחקלאים לשרוף אזורים מוגנים מבלי להיענש. מאז עלה לשלטון בינואר, חלה עלייה בשיעור בירוא היערות בברזיל, כולל בשטחים בהם מתגוררים שבטי ילידים, שלטענתו שולטים על שטחים נרחבים מדי.

 

בשבעת החודשים הראשונים של השנה איבדו האמזונס מעל 3,445 קמ"ר של יערות, עלייה של 39% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לפי הערכות המומחים, העלייה הזו היא הסיבה העיקרית לפרוץ השריפות השנה. עד כה השנה פרצו 40,341 שריפות באמזונס – המספר הגבוה ביותר מאז 2010, כך לפי נתוני המכון הלאומי לחקר החלל בברזיל שמנטר את השריפות באמצעות תמונות לוויין.

 

מרבית השריפות מוצתות בכוונה על מנת לפנות שטחים לצרכי חקלאות וגידול בקר. אולם, השריפות השנה החלו בשלב מוקדם יותר ויש חשש שהן יתפשטו מעבר לאזור המיועד להן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x