$
חברה וסביבה

האדם שהיה העשיר בברזיל חשוד בהלבנת כספים וסחר במידע פנים

משטרת ברזיל עצרה אתמול את אייק בטיסטה. בשנה שעברה הוא נידון לשלושים שנות מאסר לאחר שהורשע בשוחד

שירות כלכליסט 10:4809.08.19
המשטרה הברזילאית עצרה אתמול את אייק בטיסטה, טייקון הכרייה והנפט הכריזמטי שהיה פעם האיש העשיר במדינה, על חשד להלבנת כספים ושימוש במידע פנים בסחר מניות. המשטרה והתביעה אמרו שעצרו זמנית את המיליארדר האקצנטרי לשעבר בריו דה ז'ניירו. הן הוציאו לפועל גם צווי חיפוש בבתיו של אחד מהמנהלים לשעבר באחת מחברותיו, ובבתי בניו של בטיסטה, תור ואולין.

 

בטיסטה נמצא במעצר בית מאז תחילת 2017 בעקבות אישומים אחרים. בתחילת 2018 הוא הורשע ונשפט לשלושים שנות מאסר על ששילם שוחד של 16.5 מיליון דולר למושל ריו דה-ז'ניירו לשעבר סרג'יו קבאל - שיושב כיום בכלא, בתמורה לזכייה בחוזי בנייה ממשלתיים.

 

עורך דינו של בטיסטה כינה את המעצר החדש שרירותי כיוון שהוא מתבסס על "עובדות לכאורה" שאירעו ב-2010 וב-2013, ולא הצריכו את מעצרו של לקוחו.

 

עלייתו וקריסתו המטאוריות של בטיסטה מייצגות משהו מהמתרחש בברזיל, שבה גל הצריכה הפתאומי של תחילת העשור התפוגג בעוד אימפריית הלוגיסטיקה, המינרלים והאנרגיה של בטיסטה קרסה. הגישה היהירה והתחזיות הוורודות לתור זהב ממושך שצפוי בברזיל התפוגגו לאחר שהכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית חוותה את המיתון החמור ביותר שידעה.

בטיסטה במהלך משפטו בטיסטה במהלך משפטו צילום:גטי אימג'ס

 

בטיסטה אתמול בטיסטה אתמול צילום: איי אף פי

 

הרשעתו בשוחד של בטיסטה נקשרה לזכויות להפעלת אצטדיון הכדורגל המפורסם ביותר בברזיל, המרקנה בריו, שבו נערך גמר גביע העולם ב-2014, וטקסי הפתיחה של המשחקים האולימפיים 2016.

 

התובעים הפדרליים בברזיל תיארו אתמול את פרשת המידע הפנימי ומניפולציית השוק שבמסגרתה השתמש בטיסטה בחברת The Advisor Investment הרשומה בפנמה כדי להסתיר עסקאות. על פי התובעים, החברה סחרה במניות ובאג"ח של חברות כאילו היא סוחרת בכספה שלה, כשלמעשה היא סחרה בכסף של בטיסטה ואחרים שרצו להסתיר את זהויותיהם. בטיסטה השתמש בחשבון של קרדיט סוויס בבהאמס על מנת לקבל לידיו את הרווחים מהמזימה, כך אמרו התובעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x