$
כלכלה ומדיניות

הנגיד הבריטי: הדולר דומיננטי מדי, ניתן להחליפו במטבע דיגיטלי

מארק קרני אמר את הדברים בכנס הנגידים בג'קסון הול שבארה"ב וטען כי המהלך יוביל לסיום עידן של אינפלציה נמוכה ושיעורי ריבית אפסיים, תוך שהוא מצמצם את "ההשפעה ההרסנית של הדולר על המסחר העולמי"; הוא השווה את המהלך האפשרי להדחת הפאונד הבריטי ממעמדו לפני כמאה שנה

שירות כלכליסט 10:0024.08.19
נגיד הבנק המרכזי של אנגליה מארק קרני טוען כי ניתן להדיח את הדולר האמריקאי מתוארו כעתודת המט"ח המובילה בעולם ולהחליף אותו בחלופה דיגיטלית. לדבריו, מהלך מסוג זה יוביל לסיום עשור של אינפלציה נמוכה ושיעורי ריבית אפסיים.

 

 

 

לפי הגרדיאן, קרני השווה את המהלך האפשרי להדחת הפאונד הבריטי מתואר דומה לפני מאה שנים. לדבריו, הדולר הגיע לרמת דומיננטיות שכבר מהווה מכשול בפני התאוששות יציבה. עוד הוסיף כי מטבע דיגיטלי שייבחר על ידי מספר רב של מדינות יעזור לשחרר קרנות דולריות, שכיום ממשלות מחזיקות בהן כתעודת ביטוח לתקופות סוערות. ממשלות נוטות לצבור דולרים כדי לבטח עצמן נגד תנודות בכלכלה האמריקאית, שהתגברו לאחרונה והובילו לצמיחה משמעותית בעלויות ההלוואות.

 

 צילום: Getty

 

לפי קרני, מטבע דיגיטלי "עשוי לצמצם את ההשפעה ההרסנית של הדולר על המסחר העולמי". הוא אמר את הדברים בכנס נגידי הבנקים המרכזיים בג'קסון הול בארה"ב. "אם שיעור עסקאות הסחר במטבע דיגיטלי יעלה, תקטן הסבירות שטלטלות בארה"ב יתפשטו דרך שערי המט"ח והמסחר יהיה פחות מסונכרן בין המדינות", טען הנגיד הבריטי, "ההשפעה של הדולר על התנאים בשוקי ההון העולמיים תפחת. כמו כן תתפתח אדריכלות פיננסית סביב המטבע הדיגיטלי החדש שיחליף את השליטה של הדולר בשוקי ההלוואות. בכך שנפחית את ההשפעה של ארה"ב על המחזור הפיננסי העולמי, נעזור לצמצם את התנודתיות בתזרים ההון לכלכלות המתעוררות".

 

מארק קרני מארק קרני צילום: בלומברג

 

המטבע הסיני, היואן כבר הוזכר כמועמד להחלפת הדולר וכך גם מטבעות דיגיטליים כמו הליברה של פייסבוק. אולם קרני אמר כי אף אחד מהמטבעות האלה אינו נמצא בעמדה להדיח את הדולר. לדבריו, יש צורך בטכנולוגיות חדשות שיאפשרו למטבע דיגיטלי עולמי לערער על עמדתו של הדולר.

 

 

בעוד שמרבית הבנקים המכזיים והרגולטורים ברחבי העולם העבירו ביקורת על החלטתה של פייסבוק להשיק מטבע דיגיטלי, קרני דווקא תומך במהלך. "יותר עסקאות קמעונאיות נערכות בצורה מקוונת מאשר בחנויות הפיזיות, ומתגבר השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים על פני מזומן", אמר. עם זאת, קרני הודה שפייסבוק תצטרך להתייחס לנושאים כמו פרטיות, וקיימת סבירות שתהיה לליברה השפעה על היציבות המוניטארית והפיננסית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x