$
כלכלה ומדיניות

התגובה האמריקאית: העלאת שיעור המכס על מוצרים סיניים ב-550 מיליארד דולר

לאחר שמוקדם יותר היום הודיעה סין על כוונתה להטיל מכס על מוצרים אמריקאיים בהיקף של 75 מיליארד דולר, הודיע הנשיא טראמפ כי יעלה מ-25% ל-30% את שיעור המכס שמוטל היום על מוצרים סיניים בהיקף של 250 מיליארד דולר. במקביל יועלה מ-10% ל-15% שיעור המכס שאמור להיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר על מוצרים סיניים בהיקף של 300 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 00:3024.08.19

התגובה האמריקאית הגיעה, ומלחמת הסחר רק הולכת ומחריפה: לאחר שסין הודיעה מוקדם יותר היום (ו') על כוונתה להטיל מכסים על מוצרים אמריקאיים בהיקף של 75 מיליארד דולר, הודיע הנשיא טראמפ הלילה בציוץ בטוויטר על העלאת שיעור המכסים שתטיל ארה"ב על מוצרים סיניים.

 

 

 

על פי הציוץ, הבית הלבן יעלה החל מ-1 באוקטובר מ-25% ל-30% את שיעור המכס שכבר מוטל היום על מוצרים סיניים בהיקף של 250 מיליארד דולר. במקביל יועלה מ-10% ל-15% שיעור המכס החדש, שאמור להיכנס לתוקף ב-1 בספטמבר ולחול על מוצרים סיניים בהיקף של 300 מיליארד דולר.

 

 

 

 

 

צעד זה מצטרף להוראתו של הנשיא טראמפ מהיום לחברות אמריקאיות "להתחיל מיד לחפש אלטרנטיבה לסין, כולל להביא את החברות הביתה ולייצר את המוצרים שלכן בארה"ב" - צעד שעוד לא ברור אם לנשיא האמריקאי כלל יש סמכות לנקוט. מוקדם יותר תקף טראמפ בבוטות את יו"ר הפד ג'רום פאוול כשתהה באופן בריוני ומסית "מי אויב גדול יותר - יו"ר הפד פאוול או הנשיא שי".

 

הוראתו של טראמפ לחברות אמריקאיות לחפש חלופות לסין שלחה הערב את וול סטריט לירידות חדות: נאסד"ק צלל ב-3%, S&P 500 איבד 2.6% ודאו ג'ונס הפחית מערכו 2.4%. מדד הפחד זינק ביותר מ-20%. במקביל תשואות האג"ח האמריקאיות קרסו. מניות של חברות אמריקאיות שחשופות במיוחד לשוק הסיני ספגו מכה קשה. אפל ירדה ב-4.6%, מיקרוסופט ואמזון איבדו 3.2% ו-3.1% בהתאמה. מחיר הזהב ננעל בשיא של יותר משש שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x