$
כלכלה ומדיניות

נשיא צרפת קורא לקיים דיון חירום בנושא השריפות באמזונס: "הבית שלנו עולה באש"

מספר השריפות ביערות האמזונס זינק ב-84% מתחילת השנה; מקרון: "מדובר במשבר בינלאומי"; בינתיים, נשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו, שממשיך להאשים "ארגונים חוץ-ממשלתיים" בהצתת שריפות, אמר כי דברי מקרון מלמדים על "דפוס חשיבה קולוניאליסטי"

שירות כלכליסט 12:0023.08.19

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי השריפות ביערות האמזונס בברזיל הן "משבר בינלאומי", וקרא לקיים דיון חירום בנושא במסגרת פסגת ה-G7 שנערכת בסוף השבוע הזה במדינתו, בעיר ביאריץ.

 

"הבית שלנו עולה באש", צייץ מקרון. "הריאות שאחראיות לייצור 20% מהחמצן בכוכב שלנו - עולות באש".

 

ברזיל אינה חברה ב-G7, ונשיאה, איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, אמר כי מקרון משתמש בנושא השריפות כדי "לצבור הון פוליטי". לדבריו, הדיון בנושא בפסגת ה-G7 הוא "דפוס חשיבה קולוניאליסטי".

 

אתמול פורסמו נתונים שלפיהם מספר השריפות ביערות האמזונס זינק ב-84% מתחילת השנה. כ-9,500 שריפות זוהו מאז יום חמישי האחרון בלבד, ורובן השתוללו באזור האמזונס, כך נמסר מהמכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל.

 

אלברטו סטצ'ר, מדען בכיר במכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל, אמר בראיון ל-CNN כי 99% מהשריפות באזור האמזונס הן מעשה ידי אדם "בין אם בכוונה או בטעות". לדבריו, השריפות נגרמות בין היתר על ידי חקלאים הרוצים לפנות שטח למרעה או לחקלאות ועד לגופים בפרויקטים גדולים יותר בתחום החקלאות.

 

 

 

  

בינתיים, בולסונרו, ממשיך להפנות את האש לכיוונים אחרים. שלשום הוא האשים "ארגונים חוץ-ממשלתיים" בכך שהציתו את השריפות כנקמה על כך שקיצץ בתקציביהם. אמש אמר: "אתם רוצים שאאשים את האינדיאנים? את אנשי המאדים? כולם חשודים, אבל החשודים הגדולים ביותר הם הארגונים הלא-ממשלתיים".

 

הוא תקף את המדינות שמעבירות כסף לשימור האמזונס וטען כי הן לא עושות זאת במסגרת צדקה, אלא במסגרת "התערבות בריבונות הברזילאית". עם זאת בולסונרו הודה כי ייתכן שחקלאים קשורים לפרוץ השריפות – על רקע ההערכה ששריפות רבות מוצתות על-ידם כדי לברא יערות.

 

מאז נכנס בולסונרו, איש הימין הקיצוני, לתפקיד הנשיא, בינואר השנה, נרשם זינוק בהיקף כריתת יערות האמזונס. בתחילת החודש פיטר בולסונרו את מנהל המכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל, ריקרדו גלבאו, לאחר שזה פרסם את הנתונים בדבר הזינוק בבירוא היערות, שהסתמכו על תמונות לוויין.

 

בולסונרו מפקפק בתיאוריית ההתחממות הגלובלית, ומבקש לפתח במהירות את אזור האמזונס.

 

 

 

 צילום: רויטרס

 

 

 צילום: רויטרס

 

 

שריפות באמזונס שריפות באמזונס צילום: רויטרס

 

בינתיים, מטוס הכיבוי הגדול בעולם, הגלובל סופרטנקר, המופעל על ידי חברה אמריקאית, נשלח כדי לסייע בכיבוי שריפות ענק המשתוללות ביערות בבוליביה.

 

גם כוכב הכדורגל כריסטיאנו רונאלדו צייץ בנושא: "יערות האמזונס (...) בוערים כבר שלושה שבועות. זו האחריות שלנו להציל את כדור הארץ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x