כלכלה ומדיניות

רגע לפני אפל: הסדרות הכי יקרות בהיסטוריה של הטלוויזיה

לקראת השקת שירות הסטרימינג החדש שלה הקצתה ענקית הטכנולוגיה 6 מיליארד דולר להפקת תכנים מקוריים; כך, תקציב כל פרק של הסדרה The Morning Show יעמוד על יותר מ-15 מיליון דולר - הסכום שעלה להפיק כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס. אז אילו סדרות יודחו מרשימת 10 היקרות ביותר?

שירות כלכליסט 21:4921.08.19

השבוע חשפה אפל פרטים על שירות הסטרימינג החדש שלה, +TV. לפי הדיווחים, ענקית הטכנולוגיה הקצתה 6 מיליארד דולר להפקת תכנים מקוריים, במטרה למשוך מנויים לשירות החדש שיתחרה בנטפליקס המבוססת, ובשירות המקביל שתשיק דיסני בנובמבר. הסדרה The Morning Show בכיכובן של ג'ניפר אניסטון וריס ווית'רספון, ו-See בהובלתו של ג'ייסון מומואה (אקוומן) הן התוכניות היקרות ביותר שאפל מפיקה בשלב זה.

 

במגזין הוליווד ריפורטר דווח כי ווית'רספון ואניסטון ירוויחו כל אחת 1.25 מיליון דולר לכל פרק מתוך 20 הפרקים המתוכננים בסדרה. כלומר, כל אחת מהן תרוויח 25 מיליון דולר לעונה אחת. השכר הגבוה של הכוכבות מעלה את התקציב המיועד לכל פרק ליותר מ-15 מיליון דולר, הסכום שעלה להפיק כל פרק בעונה האחרונה והמושקעת של משחקי הכס.

 

לפני שאפל מרעידה את התעשייה עם השקת שירות הסטרימינג החדש, שיעלה 10 דולר בחודש, מעניין לבדוק אילו סדרות נחשבות - בינתיים - ליקרות ביותר בהיסטוריה.

  

10. סנס8 (SENSE8)

תקציב: 9 מיליון דולר לפרק

 

כנראה היצירה המצליחה ביותר של האחיות וצ'אוסקי מאז טרילוגיית המטריקס, אך בכל זאת בנטפליקס החליטו לבטל את סדרת המדע בידיוני בגלל העלות הגבוהה – בסביבות 9 מיליון דולר לפרק. הסיבה העיקרית לתקציב הגבוה: היוצרים התעקשו לצלם בלוקיישנים עצמם, כך שנאלצו לשלם לאישורי צילום ארוכי טווח בתשע ערים שונות ברחבי העולם.

 

צילום: Netflix

 

9. רומא

תקציב: 9 מיליון דולר לפרק

 

במידה מסוימת אפשר לטעון שבזכות רומא – דרמה היסטורית על שני חיילים בתקופת רומא העתיקה – קיבלנו סדרות כמו משחקי הכס. בעונה הראשונה שלה ששודרה ב-HBO זכתה רומא לפופולריות מספיקה כדי להצדיק תקציב של 9 מיליון דולר לפרק, אך הרייטינג צנח בעונה השנייה והוביל לכך שהייתה האחרונה.

 

צילום: HBO

  

8. מרקו פולו

תקציב: 9 מיליון דולר לפרק

 

בנטפליקס תלו תקוות גבוהות בדרמה ההיסטורית שהתחקתה אחר השנים המוקדמות של מרקו פולו. הסדרה עלתה לאתר בדצמבר 2014 עם תקציב של 90 מיליון דולר לעשרת הפרקים הראשונים. שבועות ספורים לאחר מכן מיהרו בשירות הסטרימינג לחדש את הסדרה לעונה שנייה באותו תקציב, אבל זו הייתה גם האחרונה של הסדרה, שהותירה את נטפליקס עם חוב של 200 מיליון דולר.

 

צילום: Netflix

 

7. המפץ הגדול

תקציב: 9 מיליון דולר לפרק

 

הסיטקום על חבורת החנונים והשכנה היפה שלהם הפך ללהיט שובר שיאים עבור רשת CBS, עד כדי כך ששבע הדמויות המרכזיות הצליחו להעלות את השכר שלהם לטווח של בין 750 אלף למיליון דולר לפרק. לכך מצטרפות עלויות הצילום, השכר של השחקנים האורחים והתמלוגים ללהקה Barenaked Ladies לשיר הפתיחה, ומתברר שפרק של 25 דקות בקושי עלה 9 מיליון דולר.

 

צילום: CBS

 

6. חברים

תקציב: 10 מיליון דולר לפרק

 

חברים הייתה אחת מהסדרות המצליחות ביותר בטלוויזיה, עובדה שבאה לידי ביטוי גם בשכר של ששת השחקנים הראשיים, שעמד על יותר ממיליון דולר לפרק בעונה האחרונה. ברשת NBC ששידרה את הסדרה ניסו להוריד את עלויות הצילום למינימום, אך בכל זאת, העלויות עמדו על 10 מיליון דולר לפרק.

 

צילום: NBC

 

5. The Get Down

תקציב: 11 מיליון דולר לפרק

 

המודל העסקי של נטפליקס מבוסס על פנייה לקהלי נישה שונים; האסטרטגיה הזו זוכה מצד אחד להצלחה גדולה, ומצד שני מביאה לכשלונות מרים. כך במקרה של הפרויקט הזה של באז לוהרמן, שעלה לנטפליקס 120 מיליון דולר לעונה אחת בלבד. הסדרה צולמה בסטים מורכבים והתקציב כלל גם תשלומי תמלוגים להשמעת שירי R&B ופאנק קלאסיים משנות ה-80. התכנון המקורי כלל עוד עונה, אך בנטפליקס ביטלו את התוכנית עוד קודם בניסיון לצמצם בהפסדים.

 

צילום: Netflix

 

4. אחים לנשק

תקציב: 12.5 מיליון דולר לפרק

 

המיני סדרה הזו שודרה ב-HBO ב-2011 והתמקדה בדיוויזיה המוטסת ה-101 במלחמת העולם השנייה. בהתחשב בכך שהמפיקים שלה הם טום הנקס וסטיבן שפילברג, לא מפתיע לגלות שההפקה הייתה יקרה במיוחד: עלויות הצילומים מחוץ לאולפן, צוות השחקנים הגדול, המאמצים לשמור על דיוק היסטורי וסצנות האקשן, הסתכמו בעלות של 12.5 מיליון דולר לפרק.

 

צילום: HBO

 

3. אי.אר

תקציב: 13 מיליון דולר לפרק

 

הדרמה הרפואית שהפכה את ג'ורג' קלוני לכוכב גדול והייתה לתופעה תרבותית. שיא ההצלחה של הסדרה נרשם בין השנים 1998-2003, אז הסכימו ב-NBC להגיש למפיקים צ'ק פתוח. העלות הגבוהה מקורה בצוות השחקנים הגדול והוצאות הפקה גבוהות מהממוצע, שהסתכמו ב-13 מיליון דולר לפרק.

 

צילום: גטי

 

2. הכתר

תקציב: 13 מיליון דולר לפרק

 

כחלק מהמאמצים להרחיב את קטלוג תוכניות המקור שלה, נטפליקס מתכננת להגדיל את החוב שלה ב-2 מיליארד דולר נוספים. הסדרה שעוסקת בחייה של המלכה אליזבת מחייבת דיוק היסטורי, וכך המפיקים שילמו 35 אלף דולר לשחזר את שמלת החתונה של המלכה שמופיעה בפרק הראשון. העלות כולה עומדת על 13 מיליון דולר לפרק. השבוע חשפה נטפליקס כי בנובמבר תעלה לפלטפורמה העונה השלישית של הסדרה, עם שחקנים חדשים שיגלמו את המלכה ובעלה.

 

צילום: Netflix

 

1. משחקי הכס

תקציב: 15 מיליון דולר לפרק

 

סדרת הפנטזיה המצליחה של HBO הגיעה לפסגת הרשימה הודות לצילומים במקומות אקזוטיים והשימוש בטכנולוגיות מתקדמות לצילום סצינות הדרקונים. בנוסף, השחקנים שהתחילו את הסדרה כאלמונים היו יכולים לדרוש סכומים גבוהים בהרבה בעונות המאוחרות יותר. כך יצא שבעונה האחרונה עלה כל פרק 15 מיליון דולר.

 

 

משחקי הכס משחקי הכס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x