שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

גם הבנק המרכזי הגרמני מזהיר: אנחנו בדרך למיתון

שבוע לאחר ההודעה על תוצר שלילי ברבעון השני, הבונדסבנק מפרסם אזהרה לפיה גם הרבעון הנוכחי לא נראה מבטיח: "גרמניה ככל הנראה תמשיך להציג פעילות חלשה גם ברבעון השלישי, התוצר עלול לרשום ירידה קלה"

שירות כלכליסט 18:4319.08.19

שבוע לאחר פרסום נתוני התוצר השלילי בגרמניה, יוצא הבנק המרכזי במדינה באזהרה וקובע - המדינה בהחלט עלולה לגלוש למיתון.

 

 

 

הבודנסבנק (Bundesbank) מפרסם היום (ב') הודעה שבההוא מצדיק את החששות שהושמעו מפי כלכלנים ואנליסטים בימים האחרונים ומציין שהכלכלה הגדולה באירופה "ככל הנראה תמשיך להציג פעילות חלשה גם ברבעון השלישי של 2019". לפי תחזית הבנק, התוצר הגרמני ברבעון הנוכחי "עלול להמשיך לרשום ירידה קלה".

 

הקנצלרית מרקל הקנצלרית מרקל צילום: Jasper Juinen

 

לפי הנתונים שפורסמו בשבוע שעבר, התוצר הלאומי הגרמני נסוג ברבעון השני ב-0.1% בהשוואה לרבעון שלפניו (ועלייה של 0.4% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018). לפי הטענה המקובלת, שני רבעונים של התכווצות כלכלית מכניסים מדינה למיתון.

 

כלכלת גרמניה מסתמכת באופן מהותי על יצוא לסין ולארה"ב, אשר נמצאת בליבו של עימות סחר ממושך, שפוגע באופן עקיף גם ביצואנים הגרמנים. גורמים נוספים לחולשה המתמשכת הם הצל שמטיל עליה איום הברקזיט ללא הסכם – שצפוי לפגוע בעיקר בבריטניה אך גם בגרמניה, שותפת הסחר המובילה שלה באירופה. תעשיית הרכב שתורמת נתח חשוב ליצוא הגרמני היא אחת הנפגעות העיקריות מחששות אלה.

 

הבונדסבנק מציין כי התחזית העגומה שלו לנתוני התוצר "נובעת בעיקר מהחולשה המתמשכת של מגזר הייצור", שמציג בינתיים גם בחודשים האחרונים את מגמת הנסיגה שנרשמה ברבעון הקודם – ברבעון השני תפוקת הייצור הגרמני נפלה ב-5% בהשוואה לרבעון השני של 2018.

 

הודעת הבנק צפויה להגביר את הלחץ על ממשלת גרמניה להפעיל מדיניות פיסקאלית מרחיבה, קרי להגדיל את ההוצאות על מנת לתמוך בכלכלה המקומית – אך הסיכוי למהלך מרחיק לכת אינו גבוה, במדינה הנוקטת במשנה זהירות בכל הקשור לרמת החוב שלה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x