$
כלכלה ומדיניות

FT

ניו זילנד תהיה חלוצה בתשלומי שכר במטבעות וירטואליים

רשות המסים המקומית תאפשר לחברות לשלם לעובדיהן במטבעות וירטואליים, כל עוד יוצמד למטבע פיזי. ההחלטה לעגן תשלומים אלה בחוק לא חלה על עצמאים. הספקנים: "צעד מטורף בגלל התנודתיות הרבה של המטבעות"

ניקו אסגארי, פייננשל טיימס 09:0814.08.19

ניו זילנד הפכה למדינה הראשונה שמעגנת בחוק אפשרות לתשלום משכורות במטבעות וירטואליים, מהלך שיעזור להפוך את מטבעות הקריפטו, הנחשבים על פי רוב לנחותים, למיינסטרים של אמצעי התשלום.

 

מטבעות וירטואליים בדרך כלל אינם מפוקחים, מה שמאפשר למשתמשים לבצע עסקאות בהם מבלי להותיר עקבות. ההחלטה של רשות המסים בניו זילנד תאפשר תשלום משכורות במטבעות וירטואליים כמו ביטקוין, החל ב־1 בספטמבר, זאת כל עוד מדובר בתשלומים קבועים. דרישה נוספת היא כי המטבע הווירטואלי הנבחר יוצמד למטבע פיזי וכי ניתן יהיה להמירו ישירות לצורת תשלום מסורתית.

 

 

אוקלנד, ניו זילנד אוקלנד, ניו זילנד צילום: United

 

ההחלטה אינה חלה על משלמי מסים המועסקים כעצמאים. עם זאת, חברות שיבחרו לשלם לעובדיהן במטבעות וירטואליים יוכלו לבצע ניכוי מס בהתאם לתוכנית המיסוי "שלם לפי הכנסתך" שפועלת בניו זילנד.

 

תומכי המטבעות הווירטואליים בירכו על ההחלטה באתר המסרים רדיט. "נהדר, צעד אחד נוסף לעבר הטמעה מלאה של מטבעות קריפטו ברחבי העולם", כתב אחד הגולשים.

 

עורך הדין תומאס הולם מפירמת מקרל, טרנר, גארט בלונדון, סבור כי המהלך מייצג "צעד נוסף לעבר הכרה ממשלתית בכך שאנשים באמת רוצים לקבל שכר במטבעות וירטואליים". עוד ציין, כי דרישה כזו מייצגת שינוי תרבותי. "יש אנשים שמעדיפים לנהל את ההון שלהם בערוץ הזה", אמר.

 

עם זאת, הפסיקה מדגישה את הקשיים שעמם מתמודדים רגולטורים בניסיון להציב מסגרת משפטית למטבעות הללו, שעלו לתודעה הציבורית לפני כשנתיים.

 

רשות המס של ניו זילנד מגדירה מטבעות וירטואליים כנכסים ומדגישה שהם אינם מסווגים כ"כסף", ולכן אינם מהווים אמצעי תשלום חוקי. עם זאת, ברשות המס יתייחסו לשכר המועבר במטבעות וירטואליים כאל כסף, למטרות מיסוי.

 

כנכסים, המטבעות הווירטואליים ידועים לשמצה כנוטים לתנודתיות חדה, והתעוררו ספקות לגבי שילובם בתיקי השקעות. הודעתה של פייסבוק באחרונה על כוונתה להשיק מטבע וירטואלי, הליברה, עוררה חששות כבדים בקרב רגולטורים.

 

הולם סבור כי קבלת שכר במטבעות וירטואליים "היא די מטורפת", זאת על רקע התנודות החדות במחיריהם. ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הגדול בעולם במונחים של שווי שוק, נסחר שלשום במחיר של 11,350 דולר, כך לפי נתוני סוכנות בלומברג, ירידה משיא של 19 אלף דולר שנרשם ב־2017. חשיפת הליברה של פייסבוק ביוני נחשבת לאחד הגורמים לצניחה במחיר הביטקוין, שמחק קרוב ל־2,000 דולר בתוך דקות ספורות בשלהי אותו חודש. 

  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x