$
כלכלה ומדיניות

"הונג קונג בדרך לנקודת האל חזור": יום נוסף של מחאות ושיבושי טיסות בעיר

מאות טיסות שהיו אמורות להמריא משדה התעופה הבינלאומי בעיר החל משעות הבוקר בוטלו; ראשי ממשלות קנדה ואוסטרליה הביעו חשש לגבי האופן בו סין מנהלת את המשבר. מושלת הונג קונג קארי לם: "אלימות תכניס אותנו לסיטואציה מדאיגה ומסוכנת"

שירות כלכליסט 11:2913.08.19

המחאות בהונג קונג ממשיכות גם היום (ג'), עם ביטולן של מאות טיסות שהיו אמורות להמריא משדה התעופה הבינלאומי בעיר החל משעות הבוקר; במקביל, מושלת הונג קונג קארי לם הזהירה כי העיר נמצאת בדרכה "לנקודת האל חזור". שדה התעופה הוא אחד העמוסים בעולם, ובכל יום עוברים בו 1,100 טיסות המיועדות ליותר מ-200 יעדים ברחבי העולם.

 

מושלת הונג קונג, קארי לם מושלת הונג קונג, קארי לם צילום: רויטרס

 

במסיבת עיתונאים שקיימה מוקדם יותר היום הזהירה לם כי "אלימות תדחוף את הונג קונג לעבר נקודת האל חזור, ותכניס את החברה ההונג קונגית לסיטואציה מדאיגה ומסוכנת".

 

אתמול נתקעו אלפי נוסעים בעיר, לאחר שמנהלי שדה התעופה ביטלו את כל הטיסות שתוכננו להמריא החל משעות אחר הצהריים בשל הפגנות ענק שנערכו בשטח השדה. היום צפויות להתקיים הפגנות נוספות, שקרוב לוודאי יובילו לשיבושים ועיכובים נוספים. חברת התעופה המקומית, קתאי פסיפיק, כבר הודיעה כי ביטלה מעל ל-200 טיסות מהונג קונג ואליה.

 

מפגינים בנמל התעופה של הונג קונג, היום מפגינים בנמל התעופה של הונג קונג, היום צילום: רויטרס

 

ההידרדרות במצב בהונג קונג הובילה לכך שראשי ממשלות קנדה ואוסטרליה הביעו חשש לגבי האופן בו סין מנהלת את המשבר. ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון קרא למושלת לם להקשיב למפגינים, ויצא נגד הודעתה של סין כי מדובר ב"טרור", ואילו ג'סטין טרודו הקנדי קרא לרשויות לנהוג בטקט.

 

המחאות נמשכות כבר 10 שבועות, מאז ניסו בממשל להעביר חוק שיאפשר הסגרת תושבים לסין. החוק אמנם בוטל, אך ההתנגשויות בין המפגינים והמשטרה רק הופכות לאלימות יותר. לאחר המהומות ביום ראשון נזקקו כ-40 מפגינים לטיפול רפואי. עם זאת, בסין טוענים כי המפגינים בהונג קונג הם הקיצוניים שמתפרעים. "המפגינים הקיצוניים בהונג קונג משתמשים בכלים מסוכנים כדי לתקוף את השוטרים", הגיב האחראי בממשלה על ענייני הונג קונג ומקאו. "זה הסימן הראשון להופעת טרור".

 

בתוך כך, מדד המניות הראשי בהונג קונג נחלש ב-1% ונפל לרמתו הנמוכה ביותר מזה שבעה חודשים. "המחאות בהונג קונג פוגעות במסחר במניות, שגם ככה היו בשלב הסתגלות בשל החשש שמלחמת הסחר תוביל למיתון", אמר קיושי אישיגאן מחברת ניהול הנכסים מיצובישי UFJ קוקוסאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x