$
כלכלה ומדיניות

סין איפשרה ליואן ליפול - וטראמפ תקף: "זו מניפולציית מטבע, מישהו בפד שומע?"

ממשלת סין אפשרה היום ליואן ליפול לרמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מעשור, וביקשה מחברות ממשלתיות לעצור היבוא של מוצרי חקלאות מארה"ב; זאת, לאחר שבסוף השבוע איים הנשיא האמריקאי בהטלת מכסים נוספים על סחורה סינית בשווי 300 מיליארד דולר;

שירות כלכליסט 15:3905.08.19

הסלמה נוספת של מלחמת הסחר: ממשלת סין אפשרה ליואן ליפול היום (ב') לרמתו הנמוכה ביותר מזה למעלה מעשור, וביקשה מחברות ממשלתיות לעצור יבוא מארה"ב של מוצרי חקלאות. זאת, לאחר שבסוף השבוע איים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל מכסים נוספים על מוצרים סיניים בשווי 300 מיליארד דולר.

 

 

 

טראמפ עצמו צייץ היום אחר הצהריים בתגובה: "סין הפילה את המטבע שלה לכמעט שפל היסטורי; זה נקרא 'מניפולציה במט"ח'. האם מישהו בפדרל ריזרב שומע? זו הפרה מרכזית, שתחליש את סין לאורך זמן".

 

 

המהלך, שמגיע כאמור ימים ספורים לאחר איום המכסים של טראמפ, מתייחס לחלק מהביקורת העיקרית של טראמפ נגד סין: שהממשלה מנהלת את המטבע בצורה לא הוגנת על מנת לסייע ליצואנים ושהיא לא עמדה בהבטחתה מיוני להגדיל את רכישות היבול האמריקאי. המשקיעים מיהרו למכור בתגובה מניות של חברות אסייתיות ומטבעות של שווקים מתעוררים, והחליפו אותם בנכסים הנחשבים מקלט בטוח כמו הין היפני, אג"ח אמריקאיות וזהב.

 

 

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: AP

  

"זה נחשב לאחד התרחישים הגרועים ביותר שיכולנו לצפות לו", הגיב מייקל אברי, שעומד בראש חטיבת המחקר בשוקי ההון של אסיה ברבובנק בהונג קונג. "קודם הירידות בשווקים, ואז טראמפ יתעורר והכל המצב יהפוך ידרדר הרבה יותר".

 

לפי האיום של טראמפ, החל מה-1 בספטמבר יושת מכס של 10% על יבוא סיני נוסף בשווי 300 מיליארד דולר. האיום החדש הפתיע רבים שכן פורסם ימים ספורים לאחר שהתחדש המו"מ בין הצדדים. בכלי התקשורת הממשלתיים בסין העבירו ביקורת חריפה נגד טראמפ בימים האחרונים, ואפילו העלו את האפשרות שהממשלה תעצור את המשך השיחות על הסכם סחר.

 

מדד MSCI לאזור אסיה והפסיפיק צפוי לרשום היום את הירידות החדות ביותר מאז מרץ, זאת לאחר שמדדי המניות נפלו ביותר מ-2% בשווקים החל מטוקיו ועד להונד קונג וסיאול. לעומת זאת, בשנגחאי נרשמה ירידה מתונה יותר, על רקע הספקולציות שקרנות הקשורות לממשלה יפעלו לחיזוק השוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x