שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

כך נלחמת פולין בבריחת המוחות מהמדינה

השבוע תבוטל חובת תשלום מס הכנסה לכ- 2 מיליון צעירים שעובדים. המהלך מגיע לאחר שב-15 השנים האחרונות עזבו את פולין 1.7 מיליון אנשים, שחיפשו עבודות עם שכר גבוה במערב אירופה

שירות כלכליסט 16:3631.07.19
בניסיון לבלום את בריחת המוחות מהמדינה מצאה פולין פתרון יצירתי למדי. השבוע תבוטל חובת תשלום מס הכנסה לסביבות 2 מיליון צעירים שעובדים. המהלך מגיע לאחר שב-15 השנים האחרונות עזבו את פולין 1.7 מיליון אנשים, שחיפשו עבודות עם שכר גבוה יותר ואפשרויות מגוונות יותר במדינות מערב אירופה.

 

 

 

הצעירים בעיקר הם אלה שניצלו את חופש התנועה בין מדינות האיחוד האירופי מאז הצטרפה פולין לאיחוד ב-2004, וכעת הממשלה מעוניינת להפוך את המגמה. "זה כאילו כל תושבי ורשה עזבו, זה הפסד עצום", אמר ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי. "חייבים לשים לזה סוף. הצעירים צריכים להישאר בפולין". הוא הוסיף כי יש לוודא שההזדמנויות המוצעות לצעירים "יהיו שוות לאלה של המערב".

 

מרכז העיר ורשה בפולין מרכז העיר ורשה בפולין צילום: בלומברג

 

 

ההגירה הנרחבת מחוץ לפולין גרמה למחסור בעובדים עם מיומנויות מסוימות. המחסור הזה ניכר בעיקר בתחומי הבנייה, הייצור, הכרייה והתחבורה, כך לפי דו"ח שפרסמה הנציבות האירופית. לפיכך, החל ממחר (ה') כל פולני מתחת לגיל 26 שמרוויח פחות מ-85,528 זלוטי (22,547 דולר) בשנה יקבל פטור מתשלום מס הכנסה. הרף שנקבע הוא גבוה מהשכר הממוצע במדינה שעומד על 60 אלף זלוטי (15,700 דולר) בשנה. מס ההכנסה במדינה עומד על שיעור של 18%. לפי הערכות הממשלה, בסביבות 2 מיליון אנשים יהיו זכאים להטבה.

 

עם זאת, לא בטוח שהמהלך יספיק. בריטניה היא יעד ההגירה הפופולארי ביותר בקרב הפולנים הצעירים, וקרוב למיליון פולנים מתגוררים כיום בממלכה, ולדבריהם ביטול מס ההכנסה אינו מספיק כדי לפצות על הפערים בין השכר בפולין לזו המוצע בבריטניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x