שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הורדה של 0.25% בריבית? הצחקתם את טראמפ: "לא מספיק"

בסדרת ציוצים תקף הנשיא האמריקאי את התנהלות הפד עד כה מול המדיניות בסין ובאירופה, וקרא להורדה משמעותית של גובה הריבית על הדולר: "הפד שלנו לא עושה כלום - וכנראה יעשה מעט מאוד בהשוואה. חבל מאוד"

שירות כלכליסט 18:1929.07.19

דונלד טראמפ לא מוכן לשמוע על הורדה קלה של הריבית - ודורש מהלך חד כלפי מטה; כך הוא הבהיר היום (ב') בסדרה של ציוצי טוויטר.

 

 

 

הפד צפוי להודיע ביום רביעי על הורדה של הריבית, זו כבר לדעת רבים עובדה שרירה וקיימת, והשוק מעניק סיכוי של כמעט 100% להורדה של 0.25% ל-2.25%-2%. הבנק המרכזי של ארה"ב, כמו בנקים מרכזיים כמעט בכל העולם, באופיו השמרני, ממעט לבצע שינויים חדים מדי.

 

 

 

אבל הנשיא האמריקאי, כאמור, לא מוכן להסתפק בזה. העובדה שהפד צפוי סוף סוף להוציא לפועל את הדרישה שלו לבצע הורדת ריבית לא רק מגיעה מאוחר מדי מבחינתו – היא גם כנראה לא תהיה בשיעור המספק לשיטתו.

 

בסדרת ציוצים שפרסם הבוקר הנשיא, הוא דאג להבהיר את עמדתו בעניין הריבית, ולבקר את הפד על כך שהוא שזהיר הרבה יותר לשיטתו מהמוסדות המקבילים בסין ובאירופה. "אירופה וסין ימשיכו להוריד את הריבית על מנת להזרים כספים למערכת שלהן, ובכך לסייע ליצרנים שלהן למכור מוצרים הרבה יותר בקלות. באותו הזמן, ומול אינפלציה נמוכה מאוד, הפד שלנו לא עושה כלום - וכנראה יעשה מעט מאד בהשוואה. חבל מאוד", צייץ הנשיא.

 

 

דונלד טראמפ וג'רום פאוול דונלד טראמפ וג'רום פאוול צילום: בלומברג

 

טראמפ המשיך במתקפה ארוכה בשני ציוצים רצופים: "הפד העלה ריבית הרבה יותר מדי מוקדם והרבה מדי. הצמצום הכמותי שלו היה עוד טעות גדולה. בזמן שהמדינה שלנו מצליחה מאוד, הפוטנציאל ליצירת עושר נוסף, שאותו החמצנו, במיוחד כשמודדים אותו מול החוב שלנו, הוא מזעזע. אנחנו מתמודדים עם מדינות אחרות, שיודעות איך לשחק את המשחק נגד ארה"ב. זו הסיבה מדוע נוצר האיחוד האירופי. עד עכשיו, ארה"ב היתה 'טרף קל', הפד עשה את כל המהלכים הלא נכונים, הורדת ריבית קטנה היא לא מספיקה, אבל אנחנו ננצח בכל מקרה".

 

זוהי עוד חולייה בשרשרת ארוכה של מתקפות של טראמפ נגד הפד תחת היו"ר ג'רום פאוול – אותו הוא עצמו בחר לתפקיד – ונגד קודמתו בראש הפד ג'נט ילן. כמעט מתחילת כהונתו כנשיא ארה"ב דרש טראמפ במפגיע מהפד לחדול מהעלאות ריבית ולשנות כיוון, אף שראשי הבנק המרכזי, כולל פאוול עצמו, חזרו והבהירו שהחלטותיהם המקצועיות נלקחות במנותק מלחצים פוליטיים.

 

בדצמבר 2015, לאחר שלוש תוכניות הקלה כמותית ורכישות ני"ע במאות מיליארדי דולרים, הודיע הפד, אז תחת ג'נט ילן, על שינוי כיוון - הריבית הועלתה לראשונה מאז המשבר הפיננסי, לרמה של 0.25%. מאז ביצע הפד שמונה העלאות נוספות, כל אחת מהן בשיעור מתון של 0.25%, האחרונות שבהן בוצעו ב-26 בספטמבר 2018 וב-19 בדצמבר 2018.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x