$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: קצב הצמיחה האט ל-2.1% ברבעון השני

כלכלת ארה"ב התרחבה בקצב שנתי של 2.1% ברבעון השני, לעומת תחזיות מוקדמות לצמיחה של 1.9%-2% בקצב שנתי, ולעומת צמיחה של 3.1% ברבעון הראשון. היצוא האמריקאי צנח ב-5.2%, היבוא עלה ב-0.1%

שירות כלכליסט 15:3826.07.19

הצמיחה בארה"ב האטה ברבעון השני - אם כי לא בשיעור שחזו רוב האנליסטים של וול סטריט - זאת בעקבות מלחמת המכסים וההאטה העולמית המכבידים על הכלכלה האמריקאית, כך מסר היום (ו') משרד הסחר האמריקאי.

 

התמ"ג האמריקאי גדל ברבעון החולף ב-2.1%, ירידה לעומת 3.1% ברבעון הראשון, וזהו שיעור הצמיחה האיטי ביותר שלו מאז הרבעון הראשון של 2017, במהלכו נכנס הנשיא דונלד טראמפ לתפקידו. אומדני האנליסטים היו על צמיחה ברמה של 2%-1.9%. 

 

הדו"ח הנוכחי מגיע על רקע חששות גוברים מכך שהצמיחה הנחלשת הפוגעת ברבות מכלכלות העולם זולגת גם לארה"ב. למרות שפעילות הצרכנים הייתה חזקה ברבעון החולף (רשמה עלייה של 4.3% לעומת 1.1% ברבעון הראשון), צמיחת הייצור ירדה לאחרונה ותחום הדיור נותר נקודת חולשה. במקביל, היצוא האמריקאי צנח ב-5.2%, ואילו היבוא עלה ב-0.1%. הדבר עולה בקנה אחד עם כך שקובעי המדיניות בבנק הפדרלי מביעים חששות לגבי האטה פוטנציאלית, ולפי הערכות הם צפויים לאשר הורדה של 0.25% בריבית בפגישתם בשבוע הבא.

 

אנליסטים מאמינים שלמרות שהכלכלה מאטה, היא עודנה חזקה דיה כדי לתמוך ברמות הרווח הנוכחיות. גולדמן זאקס מסר בדו"ח שפרסם מוקדם יותר השבוע שהנתונים הכלכליים האחרונים מעידים על מגמת שיפור, ושאסטרטגי הבנק מצפים שהצמיחה בהתמ"ג תחזור לרמה של סביב 2% במחצית השנייה של השנה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x