$
כלכלה ומדיניות

יציאת סין: מעל 50 חברות מעבירות את הייצור מהמדינה

עיתון ניקיי היפני מדווח כי בעקבות מלחמת הסחר עם ארה"ב, חברות בינלאומיות כמו אפל, נינטנדו ,HP ודל מתכוונות להוציא מסין חלק מפעילות הייצור שלהן; גם חברות סיניות כמו TCL שוקלות צעד זה

שירות כלכליסט 10:0919.07.19
מתגבר קצב יציאת החברות מסין: לפי העיתון ניקיי ביפן, כבר מעל 50 חברות בינלאומיות, החל מאפל ועד לנינטנדו ודל, מתכוונות להוציא את הייצור מהמדינה. זאת על רקע המכסים שהטילה ארה"ב במסגרת מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

 

 

 

מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין נמשכת כבר מעל שנה, וכוללת השתת מכסים של 25% על סחורה סינית בשווי של 200 מיליארד דולר. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אף מאיים להטיל מכסים נוספים על יבוא סיני בשווי 325 מיליארד דולר. לנוכח הקרב המתעצם, יותר ויותר חברות הודיעו על כוונתן להתחיל לייצר במקומות אחרים.

 

 

הנשיאים שי וטראמפ הנשיאים שי וטראמפ צילום: רויטרס

 

על פי הדיווח, יצרניות המחשבים האמריקאיות HP ודל שוקלות להוציא עד 30% מייצור הטאבלטים מסין למדינות אחרות בדרום מזרח אסיה. במקביל, אפל ביקשה מהספקים הגדולים שלה להעריך את עלות המעבר של בין 10%-30% מהייצור מסין להודו. גם נינטנדו היפנית מתכוונת להוציא את הייצור של קונסולות המשחקים מהמדינה לטובת וייטנאם.

 

בנוסף לכך, גם מספר חברות סיניות מתכננות לעזוב את המדינה. כך למשל חברת מוצרי האלקטרוניקה TCL תייצר טלוויזיות בווייטנאם, ואילו יצרנית הצמיגים סיילון טייר (Sailun Tire) מעבירה את הייצור לתאילנד.

 

נראה כי מלחמת הסחר מתחילה להשפיע לשלילה על הכלכלה הסינית, מוקדם יותר השבוע דווח כי הצמיחה הכלכלית ברבעון השני הואטה ל-6.2%, הנמוכה ביותר מזה קרוב ל-27 שנים. לטענתו של טראמפ, ההאטה בצמיחה מהווה הוכחה לכך שסין מפסידה במלחמת הסחר. "המכסים שהשיתה ארה"ב משפיעים על חברות שרוצות לצאת מסין ולעבור למדינות שלא מושתות עליהן מכסים. אלפי חברות עוזבות. מסיבה זו סין רוצה להגיע להסכם (סחר)", כתב טראמפ בטוויטר ביום שני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x