$
כלכלה ומדיניות

בית הנבחרים האמריקני הצביע בעד חוק שכר מינימום של 15 דולר לשעה

על פי החוק, שכר המינימום בארה"ב, שעומד כיום על 7.25 דולרים לשעה, אמור לעלות בהדרגה עד 15 דולר לשעה ב-2025. עם זאת, ישנו סיכוי קטן מאוד שהחוק ייכנס לתוקפו לפני הבחירות בנובמבר 2020. הנשיא טראמפ צפוי להטיל וטו אם החוק יעבור בסנאט

שירות כלכליסט 19:5018.07.19

בית הנבחרים האמריקני הצביע היום (ה') בעד חוק שכר מינימום של 15 דולר לשעה, במה שמהווה ניצחון לפעילים ליברלים שפועלים כבר זמן רב למען העלאה בשכרם של עובדי הדרג הנמוך בארה"ב.

 

 

 

בית הנבחרים שנמצא בשליטת הדמוקרטים העביר את החוק ברוב של 231 בעד מול 199 נגד. 6 דמוקרטים התנגדו לחוק, ו-3 רפובליקנים תמכו בו.

 

על פי החוק, שכר המינימום בארה"ב אמור לעלות בהדרגה עד שיגיע ל-15 דולר לשעה ב-2025, ואז ימשיך לעלות בהתאם לצמיחת השכר החציונית. הוא אמור גם להחליף את שכר המינימום הנמוך יותר שמקבלים עובדים שמשתכרים גם מטיפים.

 

הדמוקרטים בבית הנבחרים רואים את החקיקה הזאת כחלק מרכזי בתוכניתם להעלות את השכר ואת הצמיחה הכלכלית בארה"ב. בעוד הנשיא טראמפ כבר מנהל את מסע הבחירות שלו ל-2020, המפלגה הדמוקרטית טוענת שהצמיחה הכלכלית החזקה ושוק המניות הנוסק לא משפיעים מספיק על העובדים בעלי השכר הנמוך.

 

 

עובדת אמריקאית במפעל עובדת אמריקאית במפעל צילום: בלומברג

 

 

"אני משבח את עמיתיי שקיבלו את ההחלטה החשובה הזאת בדרך ליצירת כלכלה שעובדת עבור כולם", אמר חבר הבית הדמוקרטי בובי סקוט מוירג'יניה, אשר הביא את החקיקה לבית הנבחרים. "כעת הרפובליקנים בסנאט יכולים לבחור אם לעמוד לצד העובדים האמריקאים, או להפנות עורף למעמד העובד ברחבי המדינה".

 

הפעם האחרונה שהקונגרס העלה את שכר המינימום – ל-7.25 דולרים לשעה - היתה לפני עשור. כיום קיימת רצפת שכר גבוהה יותר ב-29 מדינות ובוושינגטון די סי, ושבע מדינות כבר קבעו את שכר המינימום על 15 דולר לשעה. ההעלאות הללו עזרו להעלות את שכר מעמד העובדים למרות חוסר הפעולה מצד הממשל הפדרלי.

 

עם זאת, ישנו סיכוי קטן מאוד שהחוק ייכנס לתוקפו לפני הבחירות בנובמבר 2020. מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מקונלי, לא יעלה ככל הנראה את החוק להצבעה. הבית הלבן גם הזהיר השבוע שטראמפ יטיל ככל הנראה וטו על החוק אם יאושר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x