$
כלכלה ומדיניות

נשיאת הנציבות האירופית הבאה תהיה אורסולה פון דר ליין

שרת ההגנה הגרמנית, הנחשבת לידידה קרובה של אנגלה מרקל, נבחרה לתפקיד לפני שבועיים על ידי 28 ראשי מדינות אירופיים. כעת אישר הפרלמנט האירופי את המינוי

שירות כלכליסט 21:0316.07.19

אורסולה פון דר ליין, שרת ההגנה של גרמניה, תהיה נשיאת הנציבות האירופית, הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי - זאת, לאחר שהפרלמנט האירופי אישר הערב (ג') את המינוי.

 

383 חברים בפרלמנט האירופי אישרו את המינוי - מעל 374 הקולות הדרושים לאישור המינוי. פון דר ליין צפויה להיכנס לתפקידה ב-1 בנובמבר ולהחליף את נשיא הנציבות האירופית המכהן ז'אן קלוד יונקר.

 

הנשיאה הנכנסת אמרה לפרלמנט האיחוד שהאמון שניתן לה משקף "אמון באירופה". פון דר ליין הוסיפה שתפעל למען "אירופה חזקה ומאוחדת". 

 

נשיא הנציבות האירופית היוצא ז'אן קלוד יונקר נשיא הנציבות האירופית היוצא ז'אן קלוד יונקר צילום: בלומברג

 

במסגרת תפקידה, תהיה אחראית פון דר ליין על עיצוב המדיניות האירופית בשורה של נושאים, לרבות סחר, יחסי חוץ וחוקים פיסקאליים.

 

פון דר ליין היא בת ברית ותיקה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. היא נבחרה לתפקיד לפני כשבועיים על ידי 28 ראשי מדינות באירופה. עם זאת, היו ספקות אם תצליח לצבור מספיק תמיכה ולעבור את המשוכה של המחוקקים האירופיים.

 

בדברים שפרסם אמר הולגר שמידלינג, כלכלן בכיר ב-Berenberg Bank, הוא טען כי האיחוד "הצליח להימנע ממשבר רציני" בכך שהבטיח את המינוי, אך ציין גם שמספר הקולות בעד המינוי היה קטן יותר מ-422 הקולות שקיבל הנשיא המכהן של הנציבות זא'ן-קלוד יונקר בבחירות שנערכו לפני חמש שנים.

 

שמידינג כתב שלדעתו מינויה של פון דר ליין מסיר כל ספק לגבי זהותה של כריסטין לגארד כנשיאת הבנק האירופי המרכזי הבאה. מוקדם יותר היום הגישה לגארד את מכתב פרישתה מקרן המטבע העולמית, שייכנס לתוקפו ב-22 בספטמבר.

 

פון דר ליין הצהירה כי שבכוונתה להפוך את אירופה ליבשת הראשונה שחדלה מלזהם את כדור הארץ עד שנת 2050, לפרש את החוקים הכלכליים ב"גמישות המלאה" כדי להבטיח כלכלות מעודדות-צמיחה, והתחייבה להמשיך לפעול על פי החוק האירופי – על פיו מדינות האיחוד מחויבות לשמור על ערכים דמוקרטיים מסוימים, כולל על חופש העיתונות ועצמאות מערכת המשפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x