$
כלכלה ומדיניות

צדק היסטורי: המתמטיקאי אלן טיורינג יופיע על שטר חדש של 50 פאונד

טיורינג, שנחשב לאבי מדעי המחשב והאינטליגנציה המלכותית ופיצח את ה"אניגמה" הנאצית, היה הומוסקסואל בתקופה שבה זה היה מנוגד לחוק בבריטניה והורשע בפלילים בשל מערכת יחסים שניהל עם גבר. הוא התאבד ב-1954 לאחר שנאלץ לעבור סירוס כימי

שירות כלכליסט 15:1215.07.19

דיוקנו של המתמטיקאי הבריטי אלן טיורינג יעטר את השטר החדש של 50 פאונד, כך חשף היום (ב') נגיד הבנק המרכזי של המדינה, מארק קרני. השטר החדש ייכנס למחזור לקראת סוף 2021.

 

 

 

טיורינג, שנחשב לאבי מדעי המחשב והאינטליגנציה המלכותית והתפרסם כמי שעזר לפצח את ה"אניגמה" – מכונת הצפנה של הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה ותרם תרומה מכרעת לניצחונן של בעלות הברית. הוא גם פיתח מכונת פיענוח שכונתה "בומב", אשר מיכנה והאיצה את תהליך הפענוח של הודעות האניגמה המוצפנות.

  

נגיד הבנק המרכזי של אנגליה מארק קארני מציג את דמותו של אלן טיורינג שיופיע על שטר חדש של 50 פאונד נגיד הבנק המרכזי של אנגליה מארק קארני מציג את דמותו של אלן טיורינג שיופיע על שטר חדש של 50 פאונד צילום: רויטרס

 

 בנדיקט קמברבאץ' כאלן טיורינג בסרט על פועלו בשם "משחק החיקוי" בכיכובו של בנדיקט קמברבאץ' בנדיקט קמברבאץ' כאלן טיורינג בסרט על פועלו בשם "משחק החיקוי" בכיכובו של בנדיקט קמברבאץ' צילום: באדיבות קולנוע לב

 

 

טיורינג נבחר מתוך רשימה של 12 מועמדים סופיים. תהליך הבחירה כלל תקופה של שישה שבועות שבה התקבלו הצעות מהציבור, שכללו 989 מועמדים שעמדו בקריטריונים. משם עברה ההחלטה לוועדה מיוחדת שצמצמה את הרשימה ל-12 המועמדים, ביניהם עדה לאבלייס שהיתה מתמטיקאית וסופרת אנגליה שכונתה "מתכנתת המחשבים הראשונה", וכן האסטרופיזיקאי ותאורטיקן האנגלי סטיבן הוקינג. את ההחלטה הסופית קיבל הנגיד קרני.

 

"אלן טיורינג היה מתמטיקאי יוצא דופן שלעבודתו הייתה השפעה אדירה על חיינו כיום", אמר קרני. "כאבי מדעי המחשב והאינטליגנציה המלכותית, וכן בהיותו גיבור מלחמה, התרומות של אלן טיורינג לחברה הן נרחבות ופורצות דרך. הוא ענק שעל כתפיו רבים מאיתנו עומדים היום".

 

מלבד דיוקנו של טיורינג, השטר יכלול גם ציטוט שלו: "זו רק ההתחלה של מה שעומד לקרות, ורק צל ממה שזה יהיה".

 

טיורינג מפורסם בעיקר בזכות עבודתו במלחמת העולם השנייה, אך הוא היה בעל תפקיד מרכזי בפיתוח המחשבים הראשונים. במקביל, הוא הניח את היסודות לתחום האינטליגנציה המלאכותית בכך שהעלה את השאלה האם מכונות יכולות לחשוב.

 

עם זאת, חייו הפרטיים של טורינג לא היו קלים. הוא היה הומו בתקופה שבה זה היה מנוגד לחוק בבריטניה והורשע בפלילים בשל מערכת יחסים שניהל עם גבר. הוא התאבד ב-1954 לאחר שנאלץ לעבור סירוס כימי. רק לפני חמש שנים קיבל חנינה מהמלכה.

 

ב-2014 יצא סרט על פועלו בשם "משחק החיקוי" בכיכובו של בנדיקט קמברבאץ'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x