שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מהפך ביוון: השמרנים הדיחו את רה"מ ציפרס

מדגמים: מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" גורפת ניצחון ענק, ואולי גם רוב מוחלט בפרלמנט. בראשה עומד קיריאקוס מיצוטקיס, בנו של רה"מ לשעבר. הוא גם אחיה של מי שהייתה שרת החוץ – ודודו של ראש העיר אתונה

ynet 22:0507.07.19
מפלגת האופוזיציה השמרנית "הדמוקרטיה החדשה" צועדת הערב (יום א') בדרך לניצחון גדול בבחירות ביוון - כך עולה מהמדגמים. לפי מדגמים אלה, המפלגה גרפה 38–42 אחוזים מהקולות, וייתכן שהיא אפילו תיהנה מרוב מוחלט בפרלמנט.

 

באחד המדגמים זוכה "הדמוקרטיה החדשה", שאותה מנהיג קיריאקוס מיצוטקיס, ב-155 עד 167 מושבים מתוך 300 המושבים בפרלמנט. אם אלה יהיו תוצאות האמת, יהיה זה הניצחון הגדול ביותר של מפלגה ביוון מאז 1981.

 

מיצוטקיס בן ה-51 הוא בנו של ראש ממשלת יוון לשעבר קונסטנטינוס מיצוטקיס (שכיהן בשנים 1990–1993), והוא אחיה של שרת החוץ לשעבר דורה בקויאניס (2006–2009) ודודו של ראש העיר החדש של אתונה קוסטס בקיואניס. מיצוטקיס, שהבטיח להפוך את יוון לידידותית יותר לעסקים, למשוך השקעות זרות, להעביר את המערכת הבירוקרטית תהליך של מודרניזציה ולקצץ מסים, נלחם לאורך מערכת הבחירות בניסיון להציגו כבן למשפחה פריבילגית שאינו מבין את מצוקות העם.

 

קיריאקוס מיצוטקיס קיריאקוס מיצוטקיס צילום: איי פי

 

"יוון אותתה לאירופה שזה הזמן לשים את הפופוליזם מאחורינו", אמרה הערב אנה מישל אסימקופולו, חברת פרלמנט בכירה מטעם "הדמוקרטיה החדשה", בעקבות פרסום המדגמים. גורם במפלגת השלטון סיריזה מהשמאל, פאנוס סקורלטיס, הודה במרומז בהפסד כשאמר כי לא סביר שאפשר יהיה לסגור את הפער המסתמן במדגמים.

 

 

קיריאקוס מיצוטקיס קיריאקוס מיצוטקיס צילום: איי אף פי

 

התוצאה הערב, אם תתאמת, היא תבוסה קשה לראש הממשלה ומנהיג סיריזה אלכסיס ציפרס. ציפרס, נזכיר, הצעיד את סיריזה לניצחון בבחירות ב-2015 בזכות הבטחותיו לשים סוף לצעדי הצנע שיוון אולצה לנקוט על-ידי הנושים שלה, אחרי שכלכלתה הגיעה ב-2010 לסף קריסה; אלא שאחרי חודשים של משא ומתן עם הנושים, שבמהלכם יוון כמעט פרשה מגוש האירו, נאלץ ציפרס לשנות את תוכניותיו, והוא חתם על חבילת החילוץ השלישית והאחרונה שקיבלה יוון, חבילה שכללה התחייבות לעוד קיצוצים והעלאות מסים מעבר לאלה שבוצעו תמורת כספי החילוץ בשנים שלפני כן.

 

יוון השלימה את המחויבויות המיידיות שלה לשותפים האירופים בשנה שעברה, אולם גם כעת היא נמצאת תחת פיקוח מצד המלווים שלה, כדי להבטיח את שלום כלכלתה. כלכלת יוון אמנם שבה לצמוח, אבל שיעור האבטלה בה עומד על 18% – הגבוה ביותר בגוש האירו.

  

אלכסיס ציפרס אלכסיס ציפרס

הימין הקיצוני נחלש דרמטית

 

"הסיבה הבסיסית לתוצאת הבחירות היא הכלכלה", אמר הערב הפרשן תיאודור קולומביס. "בארבע וחצי השנים האחרונות אנשים לא ראו שום שיפור, להפך, היו עוד קיצוצים במשכורות ובדמי הפנסיה". הגימלאי חריסטוס מפקוס, בן 69, אמר: "אני רוצה שהממשלה שתיבחר תעשה כמיטב יכולתה למען העם, שרעב ללחם. אני רוצה שהיא תיתן עבודות לצעירים כדי שלא יעזבו".

 

הבחירות הכלליות ביוון היו אמורות במקור להיערך רק בעוד שלושה חודשים, אבל ראש הממשלה ציפרס הודיע על הקדמתן לפני חודשיים, אחרי שמפלגתו סיריזה ספגה תבוסה בבחירות לפרלמנט האירופי. ציפרס הזהיר את היוונים לפני ההצבעה היום כי אם יתנו את קולם למיצוטקיס – תהיה זו בעצם הצבעה לאותו ממסד פוליטי שהביא את יוון לסף תהום מלכתחילה.

 

 

אלא שציפרס עצמו ספג ביקורת רבה על ניהול המשברים של יוון, וגם על כך שחתם על הסכם הפשרה על שינוי שם שכנתה של יוון מ"מקדוניה" ל"צפון מקדוניה", הסכם שהביא לסופו סכסוך בין עשרות שנים בין אתונה לסקופיה. רבים מהיוונים התנגדו בחריפות להסכם זה, וראו בהשארת המילה "מקדוניה" בשמם של השכנים ויתור מופרז.

 

במהלך מערכת הבחירות הבטיחה מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" להשקיע ביצירת משרות ומשכורות גבוהות יותר ולהילחם בתקיפות רבה יותר בפשיעה בחלק משכונות הבירה אתונה, שם קיימת תנועה אנרכיסטית פעילה מאוד. באחת השכונות תקפו היום פעילים תחנת קלפי באבנים – וברחו מהמקום כשהקלפי בידיהם.

 

המדגמים שפורסמו הערב מלמדים גם על ירידה גדולה מאוד בתמיכה במפלגות הימין הקיצוני, בהן מפלגת "השחר המוזהב" – עובדה העומדת בניגוד למגמת התחזקות הפופוליסטים במדינות אחרות באירופה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x