$
כלכלה ומדיניות

טראמפ מאיים להטיל מכסים? בווייטנאם כבר לא מפחדים

וייטנאם חתמה השבוע עם האיחוד האירופי על הסכם סחר שמבטל 99% מהמכסים על יבוא מוצרים מהמדינה; בכך נהפכה לשותפת הסחר ה-16 בגודלה של האיחוד

שירות כלכליסט 21:3705.07.19
וייטנאם והאיחוד האירופי חתמו השבוע על הסכם סחר ראשון מסוגו שמבטל 99% מהמכסים על יבוא מהמדינה המתפתחת באסיה לאיחוד. ההסכם הזה מדגיש את הנכונות של וייטנאם לצאת ממלחמת הסחר של ארה"ב וסין כאחת המנצחות הגדולות.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמנם איים כי וייטנאם תהפוך ליעד הבא של המכסים שהוא מתכוון להשית, אך ההסכם החדש צפוי לספק רשת ביטחון כלכלית למדינה. למעשה, באיחוד האירופי הגדירו את הסכם הסחר כ"הסכם הסחר החופשי השאפתני ביותר עם מדינה מתפתחת".

 

וייטנאם הפכה כעת לשותפת הסחר ה-16 בגודלה של האיחוד האירופי, והשנייה בגודלה בקרב מדינות דרום מזרח אסיה. בשנה שעברה יצוא הסחורות והשירותים מווייטנאם לאיחוד נאמד ב-42.5 מיליארד דולר, בעוד ששווי היבוא מאירופה לווייטנאם עמד על 13.8 מיליארד דולר, כך לפי הנתונים הרשמיים.

 

לאחר החתימה על ההסכם, נמסר מממשלת וייטנאם כי הוא יגדיל את הייצוא למדינה ב-15.28% ואת היבוא ממנה ב-20% עד 2020.

 

"בווייטנאם נוקטים צעדים יוצאי דופן כדי להאיץ את הצמיחה הכלכלית על ידי ביצוע רפורמות מקומיות קשות וחיפוש אחר שווקים חדשים", אמר בריאן הרדינג מהמרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים.

 

השוק בהאנוי השוק בהאנוי צילום: אי פי איי

לדבריו, לווייטנאם כבר יש גישה קלה לאיחוד, לקנדה ולמקסיקו. בעקבות זאת, נהנית כלכלת המדינה משיעור צמיחה מהגבוהים באזור, המבוסס על ביקוש מקומי גבוה ומגזר ייצור המיועד לייצוא.

 

דו"ח שפרסם הבנק היפני נומורה ביוני מצא כי וייטנאם היא אחת המרוויחות הגדולות כתוצאה ממלחמת הסחר שהצית טראמפ עם סין, וההערכה היא כי התמ"ג של המדינה התרחב ב-7.9% כתוצאה מעסקים חדשים שמצאו אותה כאלטרנטיבה לסין.

 

המוצרים שהייצוא שלהם עלה בעקבות זאת הם בעיקר חלקי טלפונים, רהיטים ומכונות אוטומטיות, שעד כה יוצאו לארה"ב בעיקר מסין. "אין ספק שווייטנאם מרוויחה ממלחמת הסחר ומתגלה כחלופה מועדפת על החברות", נכתב בדו"ח נפרד שפורסם באפריל.

 

עם זאת, האנליסטים מזהירים כי הרחבת הגירעון המסחרי מול ארה"ב עלול להפוך את וייטנאם למדינה הבאה על הכוונת של טראמפ. מוקדם יותר השבוע הכריז משרד המסחר האמריקאי כי ישית מכסים של עד 456% על פלדות מסוימות המיובאות מווייטנאם.

 

טראמפ עצמו לא חסך במילים בהתקפות שלו נגד המדינה. "וייטנאם היא המנצלת בין הגרועות ביותר של כולם", אמר בראיון שהעניק לאחרונה. בכל מקרה, הרדינג מאמין כי הממשלה בווייטנאם כבר מוכנה לטראמפ ותדע כיצד להגיב במידת הצורך.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x