$
כלכלה ומדיניות

אחרי חידוש המו"מ עם סין: טראמפ מוריד את גובה הלהבות בסכסוך עם וואווי

הנשיא האמריקאי אמר לאחר פגישתו עם עמיתו הסיני כי משרד הסחר יבדוק בימים הקרובים אילו מוצרים מתוצרת ארה"ב, שאינם מהווים "איום על הביטחון הלאומי", ניתן יהיה למכור לוואווי; עם זאת הוא לא הסכים לחשוף האם ענקית התקשורת הסינית תוסר בקרוב מרשימת החברות המוחרמות

רפאל קאהאן 12:0529.06.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי וואווי תוכל להמשיך לרכוש ציוד מתוצרת אמריקאית, למרות החרם שהוטל עליה, בתנאי שהדבר לא יהווה איום על הביטחון הלאומי. הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים שערך טראמפ לאחר פגישתו עם נשיא סין שי ג'ינפינג, במסגרת פסגת מדינות ה-G20 הנערכת בסין.

 

בפגישה סיכמו שני הנשיאים לחדש את המו"מ בין המדינות בנשא הסחר. טראמפ גם אמר כי ארה"ב לא תטיל, לפי שעה, מכסים חדשים על מוצרים סיניים

 

בוול סטריט העריכו כי תהיה פשרה או הפשרה בנושא וואווי. על פי הדברים שאמר טראמפ, ניתן להעריך שענקית התקשורת הסינית זכתה להקלה, אך עדיין לא ברור באיזה היקף או כיצד היא תתבטא.

 

לפי הסיכומים שהושגו היום, משרד המסחר האמריקאי יבדוק בימים הקרובים אילו מוצרים ניתן יהיה למכור לוואווי; טראמפ הסביר שבכל מקרה לא מדובר במוצרים הכוללים טכנולוגיה העשויה להוות איום על הביטחון הלאומי של ארה"ב; בכל מקרה, הוא ציין כי כל הקלה או שינוי במצב של וואווי קשורים להסכמות גלובליות ולפתרון הסכסוך בין המדינות בנושא הסחר.

 

טראמפ הוסיף כי לביון האמריקאי יש מידע רגיש על וואווי, מידע שלדבריו "אינו יכול לשוחח עליו בציבור". עם זאת הוא לא אמר שיש לו "הוכחות" כלשהן.

 

מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילומים: טי.אן.אס, בלומברג

 

בשנה האחרונה עלו טענות של מדינות בנות ברית של ארה"ב על בעיות שנמצאו בציוד של וואווי. ואולם עד כה לא הוצגו הוכחות חותכות למעורבות ישירה של הממשל הסיני בהטמעה של ציוד ריגול במוצריה, מה שהיווה את הבסיס לטענות נגד החברה מלכתחילה.

 

סוכנויות הביון הבריטיות היו היחידות שיצאו בהצהרה פומבית לגבי הסיכון הכרוך בשימוש בציוד של החברה - אך לטענתם מדובר רק בבעיות בעיצוב שלהם ולא בניסיונות להחדיר באופן יזום אמצעי האזנה או "דלתות אחוריות".

 

בסיום הדברים, טראמפ לא הסכים לחשוף האם החברה תוסר בקרוב מרשימת החברות המוחרמות. "אנו עוקבים אחר וואווי בעניין רב", אמר טראמפ, "וואווי בהחלט נמצאת בבדיקה מעמיקה על ידינו וקהילת הביון שלנו".

 

הנשיא האמריקאי הוסיף כי "אנחנו יודעים הרבה מאוד על וואווי, אך איני רוצה להתייחס לזה כרגע, אני חושב זה לא יהיה נכון. אבל אנחנו לא נעשה מזה נושא גדול, אנו שומרים זאת להמשך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x