$
כלכלה ומדיניות

התאפק שבוע: טראמפ יוצא במתקפה על החלטת הריבית של הפד

הבנק המרכזי של ארה"ב החליט בשבוע שעבר שלא להוריד את הריבית, על אף הלחצים מהבית הלבן. הנשיא האמריקאי הגיב: "לפדרל ריזרב אין מושג. הם כמו ילד עקשן. אם היה עושה את הדבר הנכון היו לנו עוד 1,000 נקודות בדאו ג'ונס"

שירות כלכליסט 20:2124.06.19

לקח לו כמעט שבוע, נצח במונחי דונלד טראמפ - אבל בסופו של דבר זה הגיע: חמישה ימים לאחר שהפד הותיר את הריבית ללא שינוי (2.25%-2.5%), הנשיא האמריקאי מחזיר מתקפה.

 

טראמפ, שמשגר חודשים ארוכים ציוצים תוקפניים נגד הפד והיו"ר ג'רום פאוול, בשלב מוקדם יותר על החלטתם להעלות ריבית ובהמשך על סירובם להוריד אותה, מתקשה מאוד לקבל את ההתעקשות של צמרת הבנק המרכזי לנקוט בזהירות יתר טרם מהלך של הורדה.

 

 

 

בשבוע שעבר הנשיא הסתפק בתגובה סתמית, לפיה "אתה לא יכול לנצח בכל המקרים", אבל הערב (ב') הוא העלה הילוך עם שני ציוצים תוקפניים, בהם הוא טוען פחות או יותר שלפד אין מושג ושאלמלא הפד, הצמיחה בארה"ב היתה גבוהה בהרבה (התוצר האמריקאי צמח ב-2018% ב-2.9%).

 

 

 

"חישבו מה היינו יכולים לעשות אם הפד היה עושה את הדבר הנכון. אלף נקודות נוספות בדאו, התוצר היה סביב ה-4 או ה-5 (אחוז). הם עכשיו מתקבעים, כמו ילד עקשן, וכאשר אנחנו צריכים הורדות ריבית והרחבה, על מנת להתמודד עם מה שמדינות אחרות עושות נגדנו. הם הרסו את זה!".

 

בציוץ נוסף התגאה הנשיא בכך שמצבה של כלכלת ארה"ב מעולה על אף העובדה שמדיניות הריבית של הבנק המרכזי היא מוטעית מיסודה לטעמו. "למרות הפדרל ריזרב שאין לו מושג – שמעלה ריבית מהר מדי (מול אינפלציה נמוכה מאוד, האטה בחלקים אחרים של העולם, שבהם מורידים ומרחיבים), ושמוביל מדיניות מצמצמת בהיקף משמעותי, אנחנו בדרך לרשום את אחד החודשים הטובים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב".

 

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות רויטרס שהנשיא בדק מול עורכי הדין שלו האם הוא יכול לפטר את יו"ר הפד פאוול או להדיחו מתפקיד היו"ר לטובת דרגה נמוכה יותר של חבר מועצת המושלים של הבנק. פאוול מצידו הגיב לשאלה בעניין זה במסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית, ואמר כי בכוונתו להשלים את הקדנציה, שעומדת על ארבע שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x