$
כלכלה ומדיניות

טראמפ הטיל עוד סנקציות על איראן: "יפגעו גם בחמינאי"

בעקבות הפלת המל"ט: נשיא ארה"ב הכריז על סנקציות כבדות חדשות וטען שיפגעו ישירות במנהיג העליון. הוא דורש מטהרן: "די לממן טרור". גורם אמריקאי: וושינגטון מקימה קואליציה בינ"ל להגנה על כלי שיט במפרץ. אירופה לאיראן: "כבדו את הסכם הגרעין או שההשלכות יהיו חמורות"

שירות כלכליסט 19:0824.06.19

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם הערב (יום ב') על צו המטיל לדבריו סנקציות כבדות חדשות על איראן, והבהיר כי הטלת הסנקציות הללו נעשית בתגובה על הפלת המל"ט האמריקאי על-ידי משמרות המהפכה של איראן בשבוע שעבר. שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין הסביר שהסנקציות החדשות יקפיאו עוד מיליארדי דולרים הגלומים בנכסים איראניים.

 

 

 

בחתימתו על הצו אמר טראמפ כי הסנקציות יפגעו גם במנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. לדבריו חמינאי הוא האחראי הראשי בסופו של דבר ל"התנהלות העוינת של המשטר". נשיא ארה"ב אמר כי הסנקציות החדשות יחסמו את הגישה של חמינאי, לשכתו ומקורביו למשאבים כספיים. סנקציות חדשות הוטלו גם על שמונה מפקדים בכירים במשמרות המהפכה.

 

מנהיג איראן, עלי חמינאי מנהיג איראן, עלי חמינאי צילום: אי פי איי

 

גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקאית אמר הערב לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב מקימה עם בעלות בריתה קואליציה שתגן על נתיבי השיט במפרץ בעקבות התקריות שאירעו שם מאז החודש שעבר ושארה"ב מאשימה את איראן באחריות לכולן: התקיפה המסתורית נגד שש מכליות והפלת המל"ט האמריקאי על-ידי משמרות המהפכה.

 

לדברי הגורם, הקואליציה הנבנית תִפקח עין על כל כלי השיט העוברים באזור. "המטרה היא להרתיע, כי האיראנים פשוט רוצים להמשיך לצאת ולעשות את מה שהם רוצים לעשות ולהגיד 'היי, לא אנחנו עשינו את זה'. אנחנו יודעים מה הם עשו", אמר הגורם. לדבריו הכוח ישתמש במצלמות, משקפות ואוניות.

 

 

הנשיא חותם על הסנקציות, הערב הנשיא חותם על הסנקציות, הערב צילום: AFP

 

דבריו של אותו גורם באו שעה קלה אחרי שטראמפ עצמו אמר שארה"ב כלל אינה חייבת להיות במצר הורמוז – האזור האסטרטגי הסמוך לאיראן שדרכו עובר חלק עצום מאספקת הנפט העולמית ושסביבו אירעו התקריות האמורות בשבועות האחרונים.

 

בציוץ שפרסם אחר הצהריים בטוויטר כתב טראמפ: "סין מקבלת 91% מהנפט שלה מהמצר, יפן 62% ומדינות רבות אחרות אותו הדבר. אז למה אנחנו מגינים על נתיבי התובלה הימיים עבור מדינות אחרות (הרבה שנים) תמורת שום פיצוי. כל המדינות האלה צריכות להגן על הספינות שלהן במסלול הזה, שתמיד היה מסוכן. אנחנו אפילו לא צריכים להיות שם, ארה"ב הפכה ליצרנית האנרגיה הגדולה ביותר בעולם (בפער גדול)!".

 

 

 

את ציוצו חתם טראמפ בהדגשה: "הבקשה של ארה"ב מאיראן פשוטה מאוד – בלי נשק גרעיני ובלי עוד תמיכה בטרור!".

 

בתוך כך, שני דיפלומטים אירופים חשפו לרויטרס כי צרפת, בריטניה וגרמניה שלחו לטהרן אזהרה דיפלומטית רשמית שלפיה אם זו תחזור בה מההתחייבויות שנתנה במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015 – יהיו לכך השלכות חמורות. ההודעה נשלחה שלשום, ושליחתה נעשתה על רקע הצהרותיה של איראן לאחרונה כי תפסיק לכבד חלק מהתחייבויותיה בעקבות פרישת ארה"ב מההסכם בשנה שעברה והחזרת הסנקציות שלה טהרן. שלוש המדינות האירופיות מנסות בחודשים האחרונים להציל את ההסכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x